Twórca przedsiębiorstwa nie wyklucza przejścia do rady nadzorczej

pytania do... Macieja Formanowicza, prezesa i największego udziałowca Forte, który kontroluje niemal 33 procent akcji spółki

Publikacja: 30.01.2010 00:07

Twórca przedsiębiorstwa nie wyklucza przejścia do rady nadzorczej

Foto: Archiwum

[b]Zdaniem analityków ubiegły rok pańska spółka może zaliczyć do udanych. Czego należy oczekiwać po wynikach w 2010 roku? Czy firmie uda się powtórzyć ubiegłoroczne rezultaty? Analitycy wskazują, że mogą z tym być problemy. [/b]

Kryzys zaczyna dotykać nie tylko instytucji finansowych, ale i zwykłych ludzi, co może nieco ograniczyć popyt. Jesteśmy jednak przekonani, a pokazała to historia ostatnich miesięcy, że kryzys nie będzie w równym stopniu odczuwany przez wszystkich producentów. My umocniliśmy naszą pozycję na rynkach i to dobrze rokuje na przyszłość. Nie wiemy jeszcze, jakie będą ostateczne wyniki za 2009 r., ale chciałbym, aby w 2010 nie były gorsze od ubiegłorocznych. Staramy się jeszcze rozszerzyć sieć odbiorców. Rozszerzamy paletę produktów, cały czas się modernizujemy i poprawiamy serwis. Zdajemy sobie sprawę z możliwych zagrożeń.

[b]A jak sobie radzą zagraniczne fabryki Forte: rosyjska i ukraińska?[/b]

W Rosji sprzedaż rozwija się bardzo dobrze. Co roku jest na wyższym poziomie. W tym roku oczekujemy około 25-proc. przyrostu sprzedaży. Fabryka jest rentowna. Biznes prowadzimy bezpiecznie w oparciu o płatności gwarantowane. Ukraina na razie nie jest dobrym rynkiem, ale tam nasze zaangażowanie jest mniejsze.

[b]Wracając do wyników. Czy zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę dywidendy z zysku za 2009 rok?[/b]

Uważam, że firma, która ma wolną gotówkę, powinna się dzielić z akcjonariuszami zyskiem. Sądzę, że co do zasady, rozsądne jest przeznaczanie na dywidendę od 25 do 50 proc. zysku netto. Nie mogę obecnie, przed zakomunikowaniem tego w raporcie bieżącym, wskazać konkretnej kwoty, tym bardziej że będzie to wniosek całego zarządu. (Z zysku za 2008 rok spółka wypłaciła prawie 2,4 mln zł, czyli 10 groszy na akcję – red.).

[b]Rok temu z uwagi na kryzys zarząd Forte wstrzymał inwestycje. Co z wydatkami w tym roku?[/b]

W 2009 r. wydaliśmy około 6 mln zł. W tym, w zależności od sytuacji rynkowej, zainwestujemy więcej. Myślę, że od dwóch do trzech razy więcej. Ale zaznaczam: zależeć to będzie od sytuacji na rynku.

[b]Na co firma przeznaczy pieniądze?[/b]

Będą to inwestycje zarówno odtworzeniowe, jak i modernizacyjne.

[b]Zarządza pan firmą od początku, czyli ponad 20 lat. Myślał pan o tym, by wytypować następcę?[/b]

Jest naturalną rzeczą, że w pewnym wieku przechodzi się od pracy operacyjnej do koncepcyjno-kontrolnej. Mam bardzo dobry zarząd i niewykluczone, że będę chciał pracować dalej, ale już w radzie nadzorczej. Jednak na razie sprawa nie jest konkretnie rozważana.

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"