Społeczne kampanie bardzo często próbują dotrzeć do odbiorców mocnym uderzeniem, bo ich zadaniem nie jest namówienie do zakupu, ale zwrócenie uwagi na zazwyczaj trudny problem. W tym roku konkursowe laury zbiera m.in. dość odważna kampania „Życie to nie Facebook" zamówiona przez Polski Czerwony Krzyż (PCK), a ostrzegająca przed zarażeniem wirusem HIV.
Spot nakręcony jest w konwencji teledysku, tak by widzowie mieli wrażenie, że patrzą na świat oczami jego bohatera, który najpierw przyjmuje do znajomych na Facebooku nową znajomą, po czym udaje się z nią na nocny rajd po barach i klubach, który kończy się wspólnie spędzona nocą. Wtedy na ekranie pojawia się napis: „Ala ma HIV. Teraz masz i ty", a zaraz potem: „Życie to nie Facebook. Nie przyjmuj zaproszenia od nieznajomych".
Kampania dostała m.in. złotą nagrodę w Polskim Konkursie Reklamy KTR. Teraz powalczy o nagrodę dla najskuteczniejszej kampanii reklamowej Effie. – Spot „Życie to nie Facebook" miał ponad 2 miliony odsłon w ciągu dwóch tygodni kampanii i stał się najpopularniejszym społecznym viralem w historii polskiego Internetu. Co najważniejsze, przekonaliśmy młodych, że ten problem ich jednak dotyczy, czego dowodem był spektakularny, 43-proc. wzrost ilości przeprowadzonych testów na HIV w okresie trwania akcji. Dodatkowo sama kampania wywołała medialną debatę nad HIV – mówi Iza Ogórek, junior brand & communication planner z Saatchi & Saatchi Think Tank, części agencji Saatchi & Saatchi, która wymyśliła kampanię.
Podobnie mierzona była skuteczność innej, mocnej reklamy społecznej, która zdobyła już w tym roku m.in. grand prix konkursu KTR: „Autyzm wprowadza w błąd". Do kampanii przygotowanej przez agencję PZL na zamówienie Fundacji Synapsis zatrudniono popularnego aktora Bartłomieja Topę, który przez kilka dni zachowywał się „dziwnie" w miejscach publicznych.
Zwróciły na to uwagę i media, i obserwujący go na ulicach ludzie. Kiedy w kampanii odkryto karty i okazało się, że wszystkie jego nietypowe zachowania to zaplanowane markowanie zachowania człowieka chorego na autyzm, kampania odbiła się szerokim echem w wielu mediach (patrz: rozmowa obok).