Dotyczy ona poety Tadeusza Peipera (1891–1969) i jego związków ze światową sztuką. Peiper założył i redagował czasopismo „Zwrotnica", które ukształtowało polską awangardę artystyczną.
Kolekcjonerska pasja
Od kilku lat na krajowych aukcjach sztuki awangardowe druki utrzymane w duchu „Zwrotnicy" osiągają rekordowe ceny, nawet powyżej 100 tys. zł. Ceny windują kolekcjonerzy ze świata. Naszą awangardę spopularyzował w świecie dr Piotr Rypson, kurator wystawy, autor wydanych po angielsku monografii o polskiej awangardzie.
Na wystawie są wypożyczone z europejskich muzeów obrazy np. Ferdynanda Legera, Louisa Marcoussisa, Kazimierza Malewicza. Wielki sukces odnieśli polscy kolekcjonerzy, od których wypożyczono obiekty na wystawę. Marek Roefler, założyciel muzeum sztuki artystów Szkoły Paryskiej w Konstancinie (www.villalafleur.pl), pożyczył dziewięć obrazów. Bibliofil Jan Straus wypożyczył białe kruki. To największa wygrana każdego kolekcjonera! Marek Roefler bez kolekcjonerskiej pasji byłby jednym z wielu deweloperów, a tak już przeszedł do historii jako wybitny mecenas sztuki.
Jesienią wystawa pokazana zostanie w Madrycie, gdzie Tadeusz Peiper współpracował ze światową awangardą. Szczegóły dotyczące wystawy i rynku awangardowych druków opiszę w przyszłym tygodniu.
Sukcesem zakończyła się parę dni temu 7. Aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk (www.aukcjamonet.pl). Warto zdobyć katalog, oficjalną listę wyników licytacji i rozpocząć edukację. Rynek numizmatów jest od lat najpotężniejszym działem krajowego rynku antykwarycznego. To ciekawy fenomen gospodarczy. Żadna nawet największa aukcja obrazów nie dorównuje obrotami dobrej aukcji numizmatów. Dlaczego tak jest?