Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:05 Publikacja: 19.09.2015 15:00
Foto: spółka
Spadające ceny surowców, takich jak ropa naftowa, gaz i węgiel, nie pozostają bez wpływu na kondycję branży chemicznej. Jak wynika z wyliczeń DM BDM, największą ekspozycję na zakupy gazu spośród giełdowych firm chemicznych ma Grupa Azoty. Analitycy szacują udział wydatków na zakupy tego surowca w kosztach nawozowej grupy na 30 proc. Spośród spółek zależnych Azotów najwięcej błękitnego paliwa zużywają Puławy – udział zakupów gazu we wszystkich wydatkach sięga tam 44 proc. Z kolei dla produkującego sodę i środki ochrony roślin Ciechu udział ten sięga już tylko 8 proc. Spółka ta mocno zależna jest natomiast od cen węgla. Jak szacuje DM BDM, udział węgla w kosztach Ciechu wynosi 13 proc. i jest najwyższy spośród giełdowych firm z branży. Ceny gazu i węgla najmniejszy wpływ mają z kolei na produkujący kauczuki Synthos – według analityków zakupy gazu stanowią 4 proc. kosztów grupy, a węgla zaledwie 1 proc. Synthos korzysta natomiast z półproduktów powstających na bazie ropy naftowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas