W przypadku inwestycji długoterminowych, podobnie jak przy zakupie chociażby domu, inwestorzy dogłębnie analizują daną spółkę by następnie zainwestować w nią pieniądze na dłuższy okres (często przekraczający kilka lat). Ten sposób inwestowania (propagowany chociażby przez znanego amerykańskiego inwestora Warrena Buffeta) ma na celu wybór spółek, które na przestrzeni lat będą powiększać swoją wartość (w przypadku kupna akcji). W tym przypadku możliwe jest uzyskanie znaczących zwrotów z inwestycji, jednak inwestor musi uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości i trafnie analizować chwilowe wahania spółki. Chwilowe spadki czy wzrosty kursu akcji nie muszą oznaczać dłuższego trendu, który to przez inwestorów długoterminowych jest poszukiwany. Strategia długoterminowa jest przez wielu inwestorów określana jaka „value investing", co oznacza inwestowanie w wartość firmy, nie w obecną cenę akcji.
Wahania nieważne
Dodatkową zaletą związaną z inwestowaniem długoterminowym jest możliwość pominięcia chwilowych wahań w wartości spółki a także zaoszczędzenia pieniędzy, które mogłyby zostać wydane w formie prowizji od kupna czy sprzedaży instrumentów finansowych. Należy bowiem pamiętać, że mniejsza liczba transakcji wiąże się z mniejszymi prowizjami a ponadto w przypadku kupna i sprzedaży akcji inwestor narażony jest na straty z powodu różnicy w cenie kupna i sprzedaży (tzw. spreadu). Z drugiej strony takie podejście wymaga niezwykłego spokoju a w niektórych przypadkach naprawdę silnych nerwów by nie ulegać chwilowym trendom co do których nie ma nigdy pewności czy nie staną się długofalowymi. Ponadto inwestor długoterminowy może stracić okazję do sprzedaży akcji po wyższej cenie i odkupienia ich po niższej.
Algorytmy w grze
Inwestowanie krótkoterminowe ma natomiast na celu osiągnięcie szybkiego zysku i osiągnięcia w ten sposób znaczącego zwrotu z inwestycji. Jest to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu najnowszych informacji, które mogą mieć wpływ na kurs spółki. Strategia ta często wymaga nie tylko analizy ale także łutu szczęścia przy wyborze kupna bądź sprzedaży akcji danej spółki, ponieważ chwilowe wahania kursu akcji mogą nie być najlepszym odzwierciedleniem prawdziwej, długoterminowej wartości spółki. Strategia ta wymaga również szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe i ciągłego szukania okazji do inwestycji. Inwestor krótkoterminowy może nie mieć okazji na dogłębne przeanalizowanie danej spółki a ekstremalnym przypadkiem wspomnianej strategii krótkoterminowej jest tzw. „high frequency" trading, w przypadku którego specjalnie zaprogramowane algorytmy podejmują decyzje inwestycyjne w ciągu ułamku sekundy, korzystając ze spadku lub wzrostu kursu akcji. W przypadku strategii krótkoterminowej często korzysta się w większym stopniu z analizy technicznej, a nie fundamentalnej, ponieważ pozwala ona na wychwycenie bieżących trendów bez potrzeby spoglądania na szereg danych. Z drugiej strony niezbędne jest prawidłowe wskazywanie trendów. Przykładowo sprzedaż akcji może wiązać się nie z spodziewanym spadkiem wartości danej spółki ale z obecnością bardziej opłacalnej alternatywy inwestycyjnej.
Inwestowanie krótkoterminowe dzięki swojej szybkości może wydawać się bardzo efektywną formą działania. Szczególnie kiedy transakcje przynoszą pożądane zyski w krótkim czasie. Jest to zdecydowanie ciekawa opcja dla niecierpliwych inwestorów jednak wiąże się ona również ze sporym ryzykiem oraz zwiększonymi kosztami transakcyjnymi.
Uwaga na ryzyko
Oczywiście obie strategie mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Strategia krótkoterminowa może wiązać się z większym ryzykiem inwestycyjnym, jak i trudnymi do przewidzenia zwrotami w dalekiej przyszłości. Z drugiej strony pozwala wykorzystać chwilowe wahania akcji co umożliwia zarobienie sporej ilości pieniędzy w krótkim terminie.