Emitenci
Od momentu wejścia na giełdę, spółki zobowiązane są dzielić się z uczestnikami rynku wszystkimi informacjami, które mogą mieć wpływ na to jak spółka będzie wyceniana. Obowiązek ten wynika ze specyficznych regulacji, które określają tzw. obowiązki informacyjne spółek giełdowych. W tym celu powołuje się specjalny dział w obrębie firmy, który odpowiada za tzw. relacje inwestorskie. Zadaniem takiego działu jest możliwie szybkie i pełne upublicznianie m.in. takich informacji jak zmiany w składzie zarządu, zrealizowane i prognozowane wyniki finansowe spółki, zawarcie umów z nowymi klientami lub informacje o strategii działania spółki.
Każdy inwestor może uzyskać powyższe jak i inne informacje poprzez kontakt z działem relacji inwestorskich danej spółki. Standardem jest, że informacje te są także udostępniane na stronach internetowych firm giełdowych. Z zasady informacje uzyskane bezpośrednio od spółek traktuje się jako najbardziej rzetelne i potwierdzone. Dodatkowo w przypadku publikacji sprawozdania finansowego, które jest źródłem szczegółowych danych finansowych i operacyjnych, prawie zawsze wymagane są potwierdzenia o prawidłowości tych danych ze strony niezależnych podmiotów zewnętrznych zwanych audytorami lub biegłymi rewidentami.
Media
Do kluczowych kanałów medialnych, z których korzystają inwestorzy można zaliczyć prasę, telewizję, radio i internet. Każdy z tych kanałów oferuje szeroki zakres informacji, jednak należy pamiętać, że nie zawsze są to informacje potwierdzone przez spółki a jedynie opinie wybranych ekspertów i publicystów. W kanałach tych nie trudno więc o informacje mające charakter spekulacji lub plotki i potrzeba dużego doświadczenia, aby umiejętnie korzystać z tych danych. Nie zmienia to faktu, że prasa, telewizja, radio i internet są nieocenionym źródłem analiz, wycen, opinii, wywiadów i raportów, dzięki którym możliwe jest podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej. Należy zwrócić uwagę na bogactwo dedykowanych inwestowaniu na giełdzie stron internetowych, które za darmo oferują zaawansowane narzędzia do indywidualnego analizowania i porównywania wycen spółek, śledzenia informacji płynących z branży i całej gospodarki.
Konferencje
Inwestorzy często uczestniczą w konferencjach branżowych, na których wypowiadają się przedstawiciele spółek, eksperci i politycy. W tych wypowiedziach ich autorzy często ogłaszają swoje najświeższe decyzje strategiczne, prognozy finansowe lub planowane zmiany w ustawach, mające wpływ na wycenę danej spółki lub branży, a w najlepszym wypadku sami uczestnicy mogą zadać pytania tym osobom. W Polsce organizowanych jest wiele ciekawych konferencji niemalże w każdej branży i w ciągu całego roku. Większość dobrych jakościowo konferencji jest płatna dla uczestników, ale nie brakuje też konferencji, które mimo tego, że są bezpłatne, to są okazją do poznania ciekawych ludzi i zdobycia cennych informacji. Oczywiście często jest tak, że te ważniejsze konferencje są później opisywane za pośrednictwem mediów, jednak chyba każdy uczestnik jakiejkolwiek konferencji zgodzi się z tym, że zakres informacji, zarówno tych oficjalnych jak i nieoficjalnych, jakie można zdobyć poprzez bezpośrednie uczestniczenie, jest dużo szerszy niż ten, który później można uzyskać za pośrednictwem mediów.
Dedykowane serwisy
Ci najbardziej doświadczeni inwestorzy często decydują się na korzystanie z profesjonalnych serwisów informacyjnych, które w swojej ofercie mają m.in. banki, domy maklerskie i agencje informacyjne. Są to prawie zawsze usługi płatne i uwzględniają m.in. indywidualne wsparcie eksperta w danej dziedzinie, notowania cen papierów wartościowych w czasie rzeczywistym, najbardziej aktualne dane zarówno dotyczące spółek jak i gospodarki oraz zaawansowane narzędzia do analizy tych danych. Zasoby dostępne w ramach takich serwisów są bardzo duże a korzystanie z nich wymaga przede wszystkim czasu i umiejętności. Z tego powodu decydują się na nie zazwyczaj osoby, które zawodowo zajmują się inwestowaniem w papiery wartościowe.
Podsumowując, informacja to kluczowe narzędzie w rękach każdego inwestora, zarówno początkującego jak i zaawansowanego. Na podstawie powyższego można stwierdzić, że źródeł informacji nie brakuje, jednak należy pamiętać, że ta wielość źródeł nie jest gwarantem podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych. Żyjemy w czasach, w których jesteśmy wręcz zalewani rozmaitymi danymi, opiniami i raportami, a podjęcie dobrej decyzji w tych warunkach bywa trudne. Dziś kluczowe jest, aby z informacji umieć korzystać, a do tego inwestorzy potrzebują czasu, umiejętności samodzielnej weryfikacji danych, doboru rzetelnych mediów i odwagi.