Przeprowadzona przez nas wśród biur maklerskich ankieta wskazuje, że Polska Grupa Energetyczna, Energa oraz Tauron muszą się liczyć z obniżeniem zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) odpowiednio o 17 proc., ponad 10 proc. oraz niemal 9 proc. Tylko Enea będzie 4 proc. na plusie, jeśli chodzi o wynik EBITDA rok do roku.
Jeszcze gorzej może być na poziomie czystego zarobku. Patrząc na prognozy analityków, widać nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki zysku netto wobec oczyszczonych ze zdarzeń jednorazowych wyników ubiegłorocznych. Te raportowane tylko w Enerdze nie były obciążone odpisami. W rezultacie gdańska spółka jako jedyna zakończyła 2015 r. na plusie. Najmocniej „zanurkowała" PGE po odpisie na prawie 9 mld zł.