W poprzedniej wersji DPSN z listopada 2012 r. kwestia systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem opisana była bardzo ogólnie. Po pierwsze, rada nadzorcza miała uwzględniać ocenę systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w ocenie sytuacji spółki, sporządzanej i przedstawianej raz do roku walnemu zgromadzeniu. Po drugie, zarząd był zobligowany do zamieszczenia tej oceny na korporacyjnej stronie internetowej.
Natomiast Dobre Praktyki Spółek Notowanych z 2016 r. idą zdecydowanie dalej i przynoszą istotne zmiany w obszarze systemów i funkcji wewnętrznych – spółka notowana powinna utrzymywać skuteczne systemy: kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz nadzoru zgodności działalności z prawem (ang. compliance), a także skuteczną funkcję audytu wewnętrznego, odpowiednio do wielkości spółki i rodzaju oraz skali prowadzonej działalności.
W naszej rodzimej jurysdykcji wymogi te nie są niczym nowym dla sektora finansowego, gdyż np. banki czy firmy ubezpieczeniowe od wielu lat zobowiązane są czy to ustawami, czy rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego do posiadania wdrożenia i utrzymywania powyższych systemów i funkcji. Dodatkowo w Polsce także wiele podmiotów powiązanych kapitałowo ze spółkami, w których wdrożony jest SOX, J-SOX, Euro SOX lub Law 262, posiada już funkcjonujące wyżej wspomniane systemy.
Kodeks Dobrych Praktyk jest wciąż tzw. miękkim prawem. Oznacza to, że spółki powinny się do niego stosować (zakłada się, że wchodząc na giełdę, akceptują i będą realizować tę powinność), ale jednocześnie za ich niestosowanie lub stosowanie jedynie w pewnym zakresie nie grożą żadne sankcje GPW. Zgodnie z zasadą: „bądź zgodny lub wyjaśnij" (ang. comply or explain), spółki mogą wprawdzie nie respektować zasad Dobrych Praktyk, jednak w przypadku niestosowania którejkolwiek z zasad (trwałym bądź incydentalnym) na spółce ciąży obowiązek poinformowania rynku o tym fakcie. Zatem samo niestosowanie zasad nie jest zagrożone sankcją (kara regulaminowa może zostać nałożona na emitenta w przypadku niewykonywania lub nieprawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych z zakresu ładu korporacyjnego), jednak zarówno nieprzestrzeganie zasad ładu korporacyjnego, jak i zaniedbanie obowiązków informacyjnych w tym zakresie może zostać negatywnie ocenione przez rynek, a w konsekwencji spowodować obniżenie wyceny spółki.
Obserwując zmiany w DPSN warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są systemy wewnętrzne: kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, nadzoru zgodności działalności z prawem (ang. compliance) oraz audytu wewnętrznego, a także co zrobić, by były one skuteczne.