Dziewięć defensywnych spółek do portfela

Cyfrowy Polsat, Energa, Stalexport Autostrady – co łączy te firmy? M.in. to, że nawet w okresie dekoniunktury jest duży popyt na produkty i usługi tych przedsiębiorstw. Takich firm na GPW jest więcej.

Publikacja: 06.08.2017 09:00

Dziewięć defensywnych spółek do portfela

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Wielu inwestorów długoterminowych, przeglądając swoje portfele, cieszy się zyskami, które zapewnia im trwająca hossa. Część z nich zastanawia się zapewne nad dodaniem do portfela większej ilości defensywnych spółek – tak, aby zmniejszyć ryzyko dużych strat przy ewentualnym spowolnieniu koniunktury gospodarczej w przyszłości.

Bezpieczniejsze branże

O spółkach defensywnych mówimy, że są bardziej odporne na wpływ cykli koniunkturalnych, ponieważ na wyroby lub usługi tych przedsiębiorstw jest stały popyt, niezależnie od sytuacji gospodarczej. Przykładem takich firm mogą być np. dostawcy prądu lub gazu, czy też operatorzy telekomunikacyjni. Inne defensywne przedsiębiorstwa mogą zajmować się m.in. dystrybucją podstawowych artykułów konsumpcyjnych oraz tych związanych z ochroną zdrowia. Zwolennicy dodawania spółek defensywnych do portfela podkreślają, że przecież nikt nie zrezygnuje z jedzenia czy telefonu komórkowego, tylko dlatego, że sytuacja gospodarcza zacznie się pogarszać. Nie powinno więc to mieć dużego wpływu na wyniki finansowe tych spółek.

I dlatego inwestor dodający do swojego portfela spółki defensywne liczy, że w okresie bessy wartość jego akcji nie będzie się istotnie zmniejszać. W najgorszym ze scenariuszy – stratach na tych akcjach – będą to ubytki zdecydowanie mniejsze niż w przypadku akcji spółek cyklicznych.

Oczywiście odnośnie do spółek defensywnych również zalecana jest duża ostrożność. – Wszystko jest cykliczne. Życie człowieka, życie rozwielitki, a także wszystkie firmy są cykliczne. Tylko jedne spółki są bardziej cykliczne, a inne mniej. Nie można więc przyjąć, że spółka sobie spokojnie funkcjonuje i nic na nią nie wpływa – podkreśla Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ.

Lecz ekspert dodaje przy tym, że oczywiście są przedsiębiorstwa bardziej odporne na różnego rodzaju szoki. Dlatego postanowiliśmy – z pomocą specjalistów – zidentyfikować defensywne spółki z GPW, które powinny sobie dobrze radzić w najbliższych latach i nawet ewentualne pogorszenie koniunktury nie powinno mieć istotnego wpływu na ich wyniki finansowe.

Faworyci z WIG-Telekomunikacja

– Wśród sektorów, które są postrzegane jako te, które lepiej radzą sobie z dekoniunkturą, to między innymi branża energetyczna, spożywcza, telekomunikacyjna czy też medyczna. W teorii spółki defensywne mają to do siebie, że ich kurs ze względu na niższą betę (stopień korelacji – red.) jest bardziej stabilny w czasie pogorszenia nastrojów giełdowych, jednak oczywiście są przykłady przedsiębiorstw, które mimo postrzegania ich jako tych mniej ryzykownych obniżyły swoją wartość rynkową, tak więc ważna jest dobra selekcja – rozwija temat Tomasz Krajewski, analityk BM Deutsche Banku.

I uważa, że interesującą propozycją do długoterminowego portfela może być przedstawiciel branży telekomunikacyjnej – Cyfrowy Polsat.

– Firma posiada silną pozycję rynkową oraz wykazuje dobrą dynamikę zysków. Atutem grupy jest kompleksowość, ponieważ oprócz usług telekomunikacyjnych spółka dostarcza między innymi energię do swoich klientów. Dodatkową zachętą dla inwestorów szukających akcji mniej ryzykownych może być dywidenda, którą Cyfrowy Polsat wypłaca, obecnie niezbyt wysoka, ale w kolejnych latach jest szansa na poprawę w tym zakresie – argumentuje.

– Ciekawym pomysłem może być również inwestycja w Orange, a więc w konkurenta. Spółka jeszcze kilka lat temu była ceniona przez inwestorów ze względu na stabilność i wypłacaną dywidendę. Sytuacja ta zmieniła się wraz z pogorszeniem się wyników i zmianą strategii dotyczącej podziału zysku, jednakże istnieje sporo przesłanek, że najgorsze spółka ma już za sobą. Firma ostatnio opublikowała raport za drugi kwartał, w którym wyniki były znacznie lepsze od oczekiwań, dodatkowo umowa w sprawie zakupu spółki Multimedia Energia rozszerzy ofertę usług kierowaną do klientów, co powinno zaowocować wyższymi przychodami w przyszłości – dodaje.

Spółki energetyczne i polityka

Firmy energetyczne najczęściej należą do Skarbu Państwa. Tutaj, niestety, może pojawiać się pewne ryzyko polityczne.

– PGE jako największy przedstawiciel branży energetycznej ma największy udział w indeksie WIG-Energia i choćby z tego względu należałoby posiadać akcje tej firmy, budując portfel defensywny. Minusem może być brak dywidendy w najbliższych latach, co ma związek z procesem przejęcia aktywów od EDF. Z innych firm z tego sektora interesująca może być Energa. W przeciwieństwie do PGE ta spółka w tym roku podzieliła się zyskiem, jednakże nie mamy pewności, czy tak będzie w przyszłych latach – analizuje Krajewski.

Na Energę wskazał także Adrian Apanel, zarządzający MM Prime TFI.

– Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) i urynkowienie cen zielonych certyfikatów wpłynie znacząco na poprawę wyników spółki w następnych latach, a tym samym zwiększy potencjał wypłaty dywidendy – podkreśla.

Zarządzający ma jeszcze dwóch innych faworytów, Eurocash oraz Asseco Business Solutions.

– Eurocash w drugiej połowie roku powinien w końcu zacząć pokazywać satysfakcjonujące wyniki. Motorem poprawy w tym roku i kolejnych latach będzie kontynuacja restrukturyzacji sieci Cash & Carry oraz konsolidacja Eko Holdingu, Polskiej Dystrybucji Alkoholi i FHC-2. Nie należy przy tym zapominać o nowych projektach (świeża żywność oraz nowe koncepty detaliczne) oraz corocznej dywidendzie – mówi Apanel.

– Z kolei po Asseco Business Solutions spodziewam się niższej dynamiki wzrostu przychodów i zysków w kolejnych latach w związku ze wzrostem kosztów wynagrodzeń oraz prawdopodobnym powrotem na ścieżkę wzrostu organicznego. W krótszej perspektywie liczę na pozytywny wpływ optymalizacji i konsolidacji wyników Macrologic. Warto zaznaczyć, że spółka chętnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami – wskazuje na minusy i plusy kolejnej propozycji.

Firmy z solidną dywidendą

Swój przegląd defensywnych spółek z GPW zrobił także Tomasz Wyłuda, szef zespołu doradztwa i analiz BM ING Banku.

– Tradycyjnie sektor energetyczny jest uważany za antycykliczny. Wynika to z faktu, że konsumpcja energii elektrycznej pozostaje stała niezależnie od sytuacji gospodarczej. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w ostatnim czasie w Polsce ze względu na mocne upolitycznienie sektora, dlatego raczej stabilnych spółek szukałbym gdzie indziej – zachowuje rezerwę względem największych przedstawicieli WIG-Energia.

Zaznacza jednak, że ciekawą propozycją może okazać się Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), który nie należy do Skarbu Państwa.

– Za stabilnością ZE PAK może przemawiać fakt, że ma własną kopalnię węgla, tak więc jest częściowo zabezpieczony przed dużymi wzrostami cen surowców energetycznych. ZE PAK jest w tej chwili niedowartościowany wskaźnikowo w stosunku do branży, dlatego silna przecena na giełdzie może się w mniejszym stopniu odbić na tej spółce. Na uwagę zasługuje też wysoka stopa dywidendy (blisko 8 proc.), która dodatkowo wspomaga stabilność spółki. Firmy dywidendowe uważane są za stabilniejsze i lepiej sobie radzące w okresie dekoniunktury – przekonuje Wyłuda.

I wskazuje na kolejną defensywną firmę, którą jest Stalexport Autostrady.

– Spółkę możemy uznać za przedsiębiorstwo antycykliczne, które powinno sobie radzić w nawet najtrudniejszych czasach. Wynika to ze specyfiki biznesu, który prowadzi, czyli obsługi autostrady – argumentuje Wyłuda.

– Dekoniunktura w gospodarce nie powinna mocno wpłynąć na ruch na autostradzie. Dodatkowo spółka ma duże zasoby gotówki i finansuje się głównie kapitałami własnymi, czyli wszelkiego rodzaju zawirowania finansowe nie będą miały silnego przełożenia na Stalexport. Stopa dywidendy w przypadku tej spółki wynosi 4,5 proc. i może rosnąć. Dodatkowo w okresie dekoniunktury często pojawiają się odpływy z portfela inwestorów, dlatego spółka dywidendowa może częściowo zaspokoić zwiększony popyt na kapitał – kontynuuje.

Kolejny obszar poszukiwań

Kogo jeszcze wyróżnili eksperci? – Chciałbym zwrócić uwagę na przedsiębiorstwo, które niedawno pojawiło się na rynku i które można uznać za spółkę defensywną. Mowa o Griffin Premium RE. Jest to spółka, która posiada portfel nieruchomości biurowych, biurowo-handlowych, a także nietypowe nieruchomości, tj. Hala Koszyki. Griffin Premium RE ma za zadanie wypłacać tyle dywidendy, ile tylko jest aktualnie możliwe. Po jej debiucie na GPW kurs spadł o kilkanaście procent i wydaje się, że to może być dobra okazja, aby kupić akcje tej firmy na długie lata – dopisuje do listy spółek defensywnych wartych uwagi Wewiórski.

– Jest to spółka defensywna, ale nie jest ona zupełnie odporna na ewentualne szoki, tj. spadek czynszów biurowych, czy też wzrost powierzchni nie wynajętych na rynku. Ewentualne zmiany legislacyjne także mogłyby mieć negatywny wpływ na spółkę. Ostatnio mówi się o podatku od powierzchni biurowych i handlowych. Trzeba więc pamiętać o tych ryzykach – zaznacza.

Jednym zdaniem

Cyfrowy Polsat

Firma posiada silną pozycję rynkową oraz wykazuje dobrą dynamikę zysków.

Orange

Firma ostatnio opublikowała raport za drugi kwartał, w którym wyniki były znacznie lepsze od oczekiwań.

PGE

Największy przedstawiciel branży energetycznej, która jest uznawana za defensywną.

Energa

Spodziewana jest poprawa wyników spółki w kolejnych latach.

Eurocash

Motorem poprawy w tym oraz kolejnych latach będzie kontynuacja procesu restrukturyzacji.

Asseco Business Solutions

Spółka chętnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami.

ZE PAK

Spółka jest niedowartościowana wskaźnikowo w stosunku do branży oraz wypłaca solidną dywidendę.

Stalexport

Dekoniunktura w gospodarce nie powinna mocno wpłynąć na ruch na autostradzie.

Griffin Premium RE

Ostatnia przecena akcji może być okazją do nabycia walorów tej dywidendowej spółki.

Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Unijne regulacje wymuszą istotne zmiany na rynku biopaliw
Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?