Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce z roku na rok jest coraz większe. Z szacunków PlasticsEurope, organizacji zrzeszającej firmy z tej branży, wynika, że ubiegłoroczny popyt wynosił w naszym kraju około 3,6 mln ton. To wzrost o ponad 7 proc. w stosunku do 2017 r. W tym samym czasie zwyżka popytu w całej Europie sięgała zaledwie 0,3 proc. W Polsce tworzywa są przede wszystkim wykorzystywane do produkcji opakowań (32,9 proc.), materiałów budowlanych (25,5 proc.) i przez przemysł motoryzacyjny (9,8 proc.).
Coraz większy popyt na tworzywa powoduje wzrost produkcji. W ubiegłym roku wytworzono ich na całym świecie 359 mln ton, co oznaczało zwyżkę o 3 proc. Prognozy do 2023 r. wskazują na dalsze zwyżki przekraczające 3 proc. rocznie. Nie wszędzie rozwój branży będzie równomierny. W Europie oczekuje się spadków produkcji. Nie dotyczy to jednak Polski.
PlasticsEurope zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na tworzywa w naszym kraju cały czas jest znacznie większe niż posiadane moce produkcyjne. W efekcie duże ilości surowca musimy importować, zwłaszcza z Niemiec. Obecnej sytuacji nie zmienia stale rosnąca produkcja w Polsce. Według PlasticsEurope w ubiegłym roku zwyżkowała ona o około 7 proc. Eksperci są zgodni, że dalsze zwyżki, zarówno produkcji, jak i konsumpcji, będą miały miejsce nad Wisłą jeszcze przez minimum kilka lat. Wyniosą co najmniej kilka procent rocznie.
Rozwój petrochemii
W najbliższych latach produkcję petrochemiczną, w tym tworzyw, chce mocno zwiększyć grupa PKN Orlen. Rok temu koncern ogłosił, że do 2023 r. zamierza na ten cel przeznaczyć około 8,3 mld zł. – Rozwój produkcji petrochemicznej, a więc pośrednio polimerów i tworzyw, ma na celu również maksymalizację marż osiąganych przez PKN Orlen poprzez wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje koncern. To także przygotowanie się PKN Orlen na wyzwania w przyszłości, czyli przekierowanie strumieni paliwowych na produkcję petrochemikaliów – informuje biuro prasowe spółki. Po zakończeniu zaplanowanych inwestycji produkcja petrochemikaliów ma wzrosnąć w koncernie o 30 proc. To z kolei powinno zaowocować 1,5 mld zł dodatkowego rocznego zysku EBITDA. Tym samym projekt petrochemiczny ma się zwrócić w pięć, sześć lat. Spośród czterech planowanych w jego ramach inwestycji na razie ruszyła tylko budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Dzięki niemu spółka planuje przede wszystkim tworzyć nowe, innowacyjne i specjalistyczne, a tym samym wysokomarżowe produkty.
Polska w ubiegłym roku wyprodukowała najwięcej tworzyw sztucznych w swojej dotychczasowej historii. Z danych GUS wynika, że wytworzono ich prawie 3,2 mln ton. To dużo, zważywszy że jeszcze w 2010 r. produkcja nad Wisłą wynosiła 2,3 mln ton, a w 2005 r. zaledwie 1,7 mln ton.