Zapotrzebowanie mogłoby być jeszcze większe

Malejąca dostępność ekip remontowych hamuje popyt. Nie pomagają też rosnące koszty. Mimo to sytuacja branży się poprawia.

Publikacja: 25.08.2019 05:00

Z najnowszych danych Grupy PBS Handel wynika, że od stycznia do lipca, wobec identycznego okresu 2018 r., najmocniej z materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu podrożały produkty sklasyfikowane w kategorii ściany i kominy. Zwyżka wyniosła tu aż 18,3 proc. Znacznie mniej, bo o niespełna jedną dziesiątą, podrożały cement i wapno, a o 6,4 proc. wyroby związane z otoczeniem domu. Ceny zdecydowanej większości szeroko rozumianych materiałów budowlanych zwyżkowały w przedziale od 1 proc. do 5 proc. Niemal na tym samym poziomie co rok temu klienci płacili jedynie za izolacje termiczne oraz oświetlenie i elektrykę. TRF

Foto: GG Parkiet

W tym roku popyt na szeroko rozumiane materiały budowlane jest stosunkowo duży. Eksperci i giełdowe spółki zwracają jednak uwagę, że mógłby być większy, gdyby nie problemy z ograniczoną dostępnością firm budowlanych i remontowych, co często skutecznie wstrzymuje potencjalnych odbiorców z decyzjami o zakupach. Nie jest to zresztą problem jednie naszego kraju.

– Z deficytem rąk do pracy mamy do czynienia nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Francji, Włoszech czy nawet w Rosji – mówił niedawno w wywiadzie dla „Parkietu" Krzysztof Domarecki, prezes Seleny FM, grupy specjalizującej się w produkcji chemii budowlanej. Zauważa również, że zmiany klimatyczne spowodowały wydłużenie okresu, w którym są realizowane prace budowlane, a tym samym dłużej na stosunkowo wysokim poziomie firmy mogą prowadzić sprzedaż. Z tym jest jednak związany wzrost liczby urlopów latem, co z kolei przyczynia się do ograniczenia popytu i produkcji w tym okresie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"