KNF, która wiosną zakazała bankom dzielenia się zyskami z 2019 r. i niepodzielonymi z lat ubiegłych, uznała teraz, że konieczne jest wstrzymanie przez banki komercyjne wypłat dywidend także w I półroczu 2021 r. Jako czynniki przemawiające za taką decyzją wymieniono m.in. istotną niepewność co do dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią i utrzymujące się ostrożne stanowiska nadzorcze w UE w zakresie ograniczeń dywidendowych.
Banki mające szansę na wypłatę dywidend powinny osiągnąć dodatni wynik netto w tym roku.
Które banki mają największe szanse?
KNF wskazała także na „przejściowy charakter rozwiązań wykorzystywanych przez banki do poprawy sytuacji kapitałowej w okresie pandemii" oraz na „zmianie wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wydłużającą moratoria". Co to oznacza? KNF w odpowiedzi na nasze pytania wskazuje, że termin „rozwiązania przejściowe" odnosi się do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/873 z 24 czerwca 2020 r., które umożliwia instytucjom kredytowym łagodzenie wpływu rezerw z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (tworzonych zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 9) na ich fundusze własne. Z kolei wytyczne EUNB umożliwiają nieprzekwalifikowanie kredytów objętych moratoriami (ustawowymi i pozaustawowymi) do kredytów z niewykonaniem zobowiązania lub uznania ekspozycji za objętą działaniem restrukturyzacyjnym (takie podejście EUNB pozwala bankom na niezawiązywanie dużych rezerw na kredyty objęte moratoriami).
Czy KNF w decyzjach dotyczących dywidend zakłada powrót bufora ryzyka systemowego do 3 proc. (wiosną w reakcji na pandemię został obniżony do zera, co przyniosło sektorowi ponad 30 mld zł ulgi kapitałowej)? – Kwestia bufora ryzyka systemowego leży w kompetencjach Komitetu Stabilności Finansowej i tylko on może się wypowiadać w tej kwestii – odpowiada Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
– Nie jestem zaskoczony ostrożnym podejściem KNF do dywidend banków. Jest ono bardziej rygorystyczne niż te przedstawione przez Europejski Bank Centralny, który dopuścił możliwość wypłaty dywidend ograniczonych do 15 proc. łącznych zysków z lat 2019–2020. W II połowie roku KNF ma zdecydować, co dalej z dywidendami, biorąc pod uwagę ocenę sektora bankowego, ale nawet jeśli przywróci możliwość wypłaty dywidend, to nie spodziewam się, aby były one duże. Być może pozwoli, wzorem EBC, na mocno ograniczoną wypłatę bankom będącym w najlepszej sytuacji finansowej – mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.