Polacy są trzecim najmniej oszczędzającym narodem UE

Długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie nie są naszą mocną stroną jako społeczeństwa. Z jednej strony po prostu oszczędzamy mniej niż Europejczycy. Stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wyniosła na koniec 2023 r. 2,5 proc., podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 12,1 proc.

Publikacja: 12.01.2025 08:59

Polacy są trzecim najmniej oszczędzającym narodem UE

Foto: Adobe Stock

Mniej od Polaków oszczędzają Rumuni (-6,8 proc.) i Grecy (-1,9 proc). Z drugiej strony – jeśli już oszczędzamy, to robimy to w sposób nieefektywny, wybierając narzędzia, które nie są do tego przeznaczone, czyli najczęściej rachunki bieżące lub gotówkę. Jak potwierdzają dane z „Comiesięcznego zestawienia informacji o oszczędnościach Polaków (grudzień 2024)” Biura Analiz PFR w II kwartale 2024 r. depozyty bieżące stanowiły największą pozycję w strukturze aktywów finansowych gospodarstw domowych (28,3 proc. aktywów). Na drugim miejscu znalazły się pozostałe depozyty z udziałem 12,5 proc. w aktywach ogółem. Trzeci wynik w zestawieniu należał do gotówki, która odpowiadała za 11,8 proc. aktywów finansowych. Te trzy pozycje odpowiadały za 52,6 proc. aktywów finansowych gospodarstw domowych. W efekcie te oszczędności pracują słabo.

2,5 %

– stopa oszczędności polskich gospodarstw domowych. Tymczasem Czechy i Węgry mają stopę oszczędności gospodarstw domowych na poziomie około 18 proc.

– Znaczącym wyzwaniem jest konieczność dotarcia do klienta, który chce osiągnąć zdrowie finansowe, ale mało efektywnie lokuje swoje środki. Na tle UE jesteśmy trzecim najmniej oszczędzającym narodem – podczas gdy Czechy i Węgry mają stopę oszczędności gospodarstw domowych na poziomie około 18 proc. (Polska: 2,5 proc.). Aż 72 proc. Polaków dostrzega potrzebę zwiększenia wiedzy lub umiejętności finansowych – wyzwaniem dla instytucji finansowych będzie przygotowanie treści odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom różnych pokoleń Polaków, a także dopasowanie ich do różnych kanałów i narzędzi komunikacji – także w kontekście rozwoju nowych technologii i robodoradztwa – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI.

4,4 %

wynosiła w listopadzie stopa oszczędności gospodarstw domowych w USA, spadając z 4,5 proc. w październiku. Tymczasem w Europie w II kwartale było to 15,7 proc.

Tymczasem stopa oszczędności gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych spadła do 4,40 proc. w listopadzie z 4,50 proc. w październiku 2024 r. Oszczędności osobiste wyniosły 968,1 miliarda dolarów. Oszczędności osobiste w Stanach Zjednoczonych wynosiły średnio 8,43 proc. od 1959 r. do 2024 r., osiągając najwyższy w historii poziom 32,00 proc. w kwietniu 2020 r. i stanowiąc rekordowy najniższy poziom 1,40 proc. w lipcu 2005 r.

Czytaj więcej

W nowym roku niektórzy będą oszczędzać, a nawet inwestować

Z kolei europejskie gospodarstwa domowe oszczędzają w najwyższym tempie od lat, a stopy oszczędności w strefie euro przekraczają poziom sprzed pandemii. Według urzędu statystycznego Unii Europejskiej, Eurostat, w drugim kwartale 2024 r. stopa oszczędności w Europie wyniosła 15,7 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z 15,2 proc. odnotowanym w kwartale poprzednim. Wskaźnik ten przekracza około 12 proc. obserwowane w latach poprzedzających pandemię Covid-19.

Wysoka stopa oszczędności w regionie lub bloku gospodarczym często wskazuje na poziom niepokoju i niepewności gospodarczej, ponieważ niskie zaufanie konsumentów sprawia, że ludzie raczej oszczędzają, niż wydają lub inwestują. Na przykład podczas pandemii stopa oszczędności w Europie wzrosła do zawrotnego poziomu 25,3 proc.

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową