Seniorzy częściej używają karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) niż gotówki – aż 84 proc. opłaca swoje codzienne zakupy kartami, z tego 52 proc. płaci bezgotówkowo wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a tylko 6 proc. badanych seniorów deklaruje, że nadal preferują korzystać głównie z gotówki.
Natomiast za zakupy realizowane w internecie 27 proc. respondentów płaci kartą, a 14 proc. gotówką przy odbiorze. Mimo że większość seniorów (ponad 70 proc.) uważa, że oferta i obsługa klienta instytucji finansowych jest dobrze dopasowana do potrzeb osób starszych (94 proc. respondentów posiada rachunek osobisty), to prawie co trzecia osoba w wieku 60+ stwierdziła, że brakuje im atrakcyjnych propozycji oszczędzania lub inwestowania. Prawie połowa seniorów posiada konta oszczędnościowe: 47 proc. badanych w wieku 60+ i 48 proc. starszych osób 70+, a co trzeci respondent w ramach inwestycji wybiera lokatę.
Maleje natomiast popyt na kredyty konsumpcyjne – w 2023 roku 27 proc. seniorów było skłonnych ubiegać się o taki kredyt, a dziś już tylko 17 proc. 23 proc. badanych seniorów doskwiera zbyt skomplikowany opis produktów oraz niedostateczna oferta bezpiecznych produktów finansowych. Ponadto 32 proc. respondentów wskazało kłopot ze zrozumiałym językiem umów. 82 proc. seniorów twierdzi, że korzysta z bankowości internetowej, ale 55 proc. ocenia swój poziom wiedzy w zakresie używania internetu, w tym bankowości internetowej, jako przeciętny.