Przy wyborze metody płatności Polacy najczęściej kierują się wygodą (55 proc.) i szybką dostępnością środków (12 proc.). Za najważniejsze powody korzystania z gotówki Polacy uważają: możliwość łatwiejszej kontroli wydatków (35 proc.), poczucie niezależności (21 proc.) i ochronę danych osobowych (20 proc.).

Polacy zapytani o to, czy likwidacja płatności gotówką jest dobrym pomysłem, zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu pomysłowi. Za niekorzystny ruch dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów uznaje taki pomysł aż 83 proc. badanych (jest to wynik bez zmian w porównaniu rok do roku).

Jedną z istotnych dla Polaków zmian jest plan wprowadzenia limitów płatności gotówkowych. Termin wejścia w życie przepisów zbliża się nieuchronnie. Dla osób prywatnych limit wynosić ma 20 tys. zł, natomiast w przypadku przedsiębiorców limity zmniejszą się z 18 tys. do 8 tys. zł. Zmiany dotkną więc najmocniej osób prowadzących działalność, a dodatkowo to właśnie oni będą ponosić największe konsekwencje podatkowe w sytuacji przekroczenia kwoty dozwolonej.

– Z badań firmy Tavex wynika, że aż 73 proc. z nas nie słyszało o zmianach, jakie mają nas niebawem czekać. Jednak – co warte podkreślenia – po przypomnieniu respondentom o planowanych rewolucjach w przepisach tylko 16 proc. popiera wprowadzenie nowych limitów – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.