– Ryzyko w zarządzaniu finansami jest najważniejsze. Dlatego najpierw warto je dokładnie zmierzyć – mówi dr hab. Aneta Hryckiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego, która stworzyła dostępny online ryzykometr inwestycyjny www.ryzykometr.pl.
Polacy mają na kontach bankowych 700 mld zł. Co piąty dlatego, że nie wie, jak zarządzać oszczędnościami. Większość nie ufa doradcom, a ostatnie skandale wokół firm inwestycyjnych, w tym Amber Gold, sprawiły, że Polacy zaczęli się bać inwestowania.
– Oszczędności trzymamy na lokatach lub kontach bankowych, rzadko je inwestujemy. Zamiast utrzymać zgromadzone środki, często je tracimy, bo przeciętna lokata nie chroni pieniędzy przed inflacją. Tak w skrócie wygląda kultura oszczędzania w Polsce. Pytanie, czy już zawsze tak będzie, czy jednak jest sposób na to, aby zmienić nawyki oszczędnościowe Polaków – pyta prof. Hryckiewicz.
Jej propozycją jest ryzykometr inwestycyjny, czyli bezpłatny program komputerowy dostępny online, który mierzy poziom ryzyka inwestycyjnego. Prof. Hryckiewicz opracowała go wspólnie z międzynarodową grupą naukowców. – Powstał po to, aby umożliwić każdemu skuteczne zarządzanie oszczędnościami. Najpierw analizuje sytuację osobistą oraz cechy osobowe, aby określić poziom skłonności do ryzyka i pomóc dobrać odpowiednią strategię inwestycyjną. To też narzędzie przydatne w pracy doradców inwestycyjnych, którzy są zobowiązani do tego, aby edukować klientów i pokazywać wszystkie ryzyka – wyjaśnia prof. Hryckiewicz, która z sektorem bankowym jest związana od 14 lat, pracowała m.in. w bankach inwestycyjnych w Warszawie, Budapeszcie i we Frankfurcie nad Menem.
– Z kolei jeśli już inwestujemy, to najczęściej robimy to źle. I nie jest to tylko nasza narodowa przypadłość, podobnie dzieje się w pozostałych krajach Unii Europejskiej – tłumaczy.