Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.07.2019 05:00 Publikacja: 04.07.2019 05:00
Foto: Adobestock
Liderami infolinii bankowych są PKO BP oraz Bank Pekao, które uzyskały niemal identyczne wyniki. Kolejne dwa miejsca zajmują Credit Agricole oraz Bank Millennium. Te banki uzyskały wynik powyżej średniej, która jest niższa od tej sprzed roku o 3,1 pkt i wynosi 80,4 pkt. Większe spadki punktowe były widoczne w kontakcie poprzez e-mail i formularz na stronie WWW niż przez telefon.
Średni czas oczekiwania na połączenie z konsultantem to obecnie 45 sekund. U lidera zestawienia – Banku Pekao – wynosi 4 sekundy, a w ostatnim w zestawieniu mBanku – 118 sekund. W Banku Pekao, PKO BP, Santander Bank Polska i Millennium Banku czas oczekiwania jest krótszy niż 20 sekund.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W marcu polskie gospodarstwa domowe odłożyły w instytucjach finansowych 6,3 mld zł, a pożyczyły niemal trzy razy mniej – 2,2 mld zł. Już niedługo te proporcje mogą się zmienić. Co to oznacza dla lokat? Gdzie jeszcze można dostać najwięcej?
Jak wynika z badania „Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa. Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Wnioski z badania są aktualne nie tylko w okresie świątecznym – wiele z nich dotyczy codziennych przekonań i postaw wobec zadłużenia i zarządzania budżetem.
Inflacja CPI, inflacja bazowa i ich prognozy, dynamika wzrostu wynagrodzeń nominalnych, spadek cen producenckich, niższy wzrost produkcji przemysłowej – to wszystko silne argumenty za obniżką stóp procentowych.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas