Ceny tak wystrzelą w górę, że deponenci będą bardzo stratni

Według prognoz w I kwartale przyszłego roku inflacja sięgnie 3,5 proc. W takiej sytuacji przeciętna lokata terminowa przyniesie aż 2,35 proc. straty w ujęciu realnym.

Aktualizacja: 14.11.2019 13:17 Publikacja: 14.11.2019 11:54

Ceny tak wystrzelą w górę, że deponenci będą bardzo stratni

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. To oznacza, że na wzrost oprocentowania lokat bankowych nie ma co liczyć. Natomiast wszystko wskazuje na to, że rosnąć będzie inflacja, która w przyszłym roku może wynieść 3,5 proc. Tak prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a zgadza się z nim Narodowy Bank Polski.

W swym najnowszym „Raporcie o inflacji" eksperci NBP zauważają, że w najbliższych miesiącach inflacja CPI wzrośnie, osiągając swój maksymalny poziom w I kw. 2020 r. „W kierunku wyższej inflacji cen konsumenta, w szczególności inflacji bazowej, będzie oddziaływać podwyższona w  horyzoncie projekcji dynamika kosztów pracy oraz utrzymująca się w najbliższych kwartałach relatywnie silna presja popytowa i wysoka dynamika cen żywności. Od początku 2020 r. spodziewany jest przy tym wzrost inflacji cen energii zgodnie z przyjętym w projekcji założeniem o zakończeniu okresu zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych" – napisano w raporcie. Później ma być nieco lepiej – do końca 2021 r. inflacja ma pozostać w pobliżu 2,5 proc.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
RPP zaskoczyła obniżką stóp procentowych, a bankom w to graj
Oszczędzanie
Płacenie gotówką za granicą Polakom nie przeszkadza, bo ją lubią
Oszczędzanie
Konsumpcja może wzrosnąć kosztem dynamiki oszczędności
Oszczędzanie
Amerykańskie oszczędności dają wyższe zyski niż polskie
Oszczędzanie
Coraz więcej chętnych do korzystania z płatności cyfrowych
Oszczędzanie
Inflacja coraz niżej i część Polaków nie zamierza ograniczać wydatków