Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zgodnie z wynikami tegorocznego badania satysfakcji klientów detalicznych, przeprowadzanego przez ARC Rynek i Opinia, aż pięć banków otrzymuje tytuł „Bank doceniony przez klientów". Są to: ING Bank Śląski, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Getin Bank i Santander Bank Polska. Warto podkreślić, że dwa z nich – Bank Pocztowy oraz Santander Bank Polska – w zeszłym roku były poza podium. ING Bank Śląski awansował z miejsca drugiego na pierwsze, zaś Getin Bank z trzeciego na drugie. Zwycięskie banki otrzymały najwyższą liczbę punktów w rankingu satysfakcji, na który składa się ocena wielu elementów, w tym m.in. oferty, jakości obsługi, opłat i prowizji, wizyty w oddziale, infolinii, bankowości internetowej i mobilnej. W tej ostatniej kategorii wprowadzane ostatnio innowacje docenili w szczególności klienci Banku Pocztowego – bank ten uruchomił dla swoich klientów m.in. wielokanałowy dostęp do konta EnveloBank.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dobra wiadomość dla deponentów: juz w lipcu inflacja powinna spaść poniżej 3 proc. Złe wiadomości są dwie: Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a to przyspieszy proces obniżania oprocentowania depozytów przez banki.
Choć na co dzień wielu z nas korzysta już niemal wyłącznie z kart płatniczych i aplikacji mobilnych, wakacje rządzą się swoimi prawami. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie firmy Tavex wynika, że aż 38 proc. Polaków dostosowuje sposób płatności do kraju, w którym wypoczywa – i to bardzo rozsądna strategia. Dlaczego?
W kwietniu Polacy uznali, że utrzymywanie pieniędzy na lokatach – poza promocyjnymi – jest już na tyle mało opłacalne, że trzeba przejść na depozyty bieżące. Na te ostatnie trafiło w kwietniu aż 17 mld zł, podczas gdy depozyty terminowe zmniejszyły się o 125 mln zł. Wpływ na to mogły mieć święta wielkanocne i zbliżający się długi majowy weekend.
Najlepsze promocyjne oprocentowania polskich kont oszczędnościowych przekraczają 7 proc. Niestety, najczęściej przez trzy miesiące. Amerykańskie konta oszczędnościowe i rachunki na rynku pieniężnym (MMA) dają często 4 proc. i więcej. Przez cały rok.
Udział płatności cyfrowych w liczbie płatności detalicznych w Polsce w 2005 r. wynosił zaledwie 2 proc. – wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa. Jednak już w 2016 r. była w ten sposób realizowana co trzecia transakcja. W 2020 r. ponad połowę (54 proc.) płatności detalicznych stanowiły te bezgotówkowe, a w 2024 r. było to już 69 proc. wszystkich transakcji.
Ceny konsumenckie wzrosły w maju o 4 proc., mniej niż początkowo przewidywano. To zaczyna skłaniać do zakupów i ograniczać zainteresowanie lokatami terminowymi. Tym bardziej że oprocentowanie spada, a usługi bankowe drożeją.