Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w ciągu tygodnia z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. – była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza. Tym razem polska waluta się lekko umacniała. Rynek terminowy spodziewa się obecnie dalszego spadku wysokości krótkoterminowych stóp procentowych w Polsce o kolejne niecałe 0,5 proc. w końcu roku. Roczna dynamika CPI w Polsce była we wrześniu ponownie jednocyfrowa i najniższa od listopada 2021 (8,5 proc.).
Roczna dynamika PPI w strefie euro wyniosła w sierpniu -11,5 proc. i była najniższa w historii. Wysokość stopy bezrobocia w strefie euro wyrównała w sierpniu swój najniższy w historii poziom po raz pierwszy osiągnięty w czerwcu br. (6,4 proc.).
Według ADP w pozarolniczym sektorze prywatnym w USA przybyło we wrześniu br. 89 tys. zatrudnionych. To najniższy miesięczny przyrost zatrudnienia od stycznia 2021 r.
Zamknięcie rządu USA, którego obawiano się 1 października, na razie nie wchodzi w grę, ponieważ Kongres uchwalił w ostatniej chwili tymczasowe finansowanie, które jednak potrwa tylko do 17 listopada. Swe nowe kilku–kilkunastoletnie maksima rentowności osiągały w ostatnich dniach dziesięcioletnie obligacje skarbowe takich rozwiniętych krajów, jak USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia oraz kraje strefy euro. Nie jest to oczywiście dobry znak dla pozostałej części rynku kapitałowego, czyli rynku akcji.
S&P 500 i DJIA spadły w tym tygodniu do najniższych poziomów od czterech miesięcy. W Europie DAX i CAC 40 znalazły się na najniższych poziomach od marca br. WIG20 był w środę najniżej od kwietnia br. Spekuluje się, że podobnie jak rok temu władze monetarne Japonii dokonały interwencji w obronie japońskiego jena, gdy kurs USD/JPY ponownie przekroczył 150 JPY. Amerykański dolar był najmocniejszy w tym roku wobec euro.