Miniony tydzień przyniósł korektę na rynku długu skarbowego. Taniały nie tylko obligacje krajowe, ale także papiery rządowe na świecie. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek poszybowała w stronę 4,3 proc. i jest najwyższa od listopada 2007 roku. W tym tygodniu na rynek napłynie szereg danych z amerykańskiej gospodarki. Pozwolą one ocenić wpływ restrykcyjnej polityki pieniężnej na sferę realną. Inwestorzy z kolei będą szukać sygnałów dotyczących dalszej ścieżki stóp procentowych za oceanem podczas wystąpienia bankierów centralnych, w tym Jerome’a Powella w czasie sympozjum w Jackson Hole. Póki co uczestnicy rynku nie oczekują dalszych zwyżek kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo podwyżki we wrześniu wynosi obecnie 11 proc.

W Europie najsłabiej zachowywały się papiery z naszego regionu. Najwięcej urosły dochodowości obligacji rumuńskich, o 25 pb. Ich notowania są już blisko 7 proc. O niemal 20 pb. wzrosły rentowności czeskich papierów dziesięcioletnich, które są już kwotowane po prawie 4,5 proc.

Zarówno dziesięciolatki niemieckie, jak i francuskie są wyżej o 3 pb. względem ubiegłego poniedziałku. Bund zmierza w stronę 2,7 proc. Rentowności obligacji z poołudnia Europy także poszły w górę. Włoskie dziesięciolatki są handlowane powyżej 4,35 proc., greckie w okolicy 3,9 proc., a hiszpańskie 3,7 proc. Cykl zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro zbliża się do końca, a prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki we wrześniu jest obecnie wyceniane przez rynek na 50 proc. Kolejne dane z europejskiej gospodarki oraz wystąpienia bankierów centralnych mogą dać wskazówki, czy członkowie władz monetarnych są skłonni do dalszego zacieśnienia czy raczej pauzy w cyklu.

Na krajowym rynku obligacji skarbowych obserwujemy wystromienie krzywej. Największa wyprzedaż dotknęła środka krzywej, gdzie rentowności poszły w górę o 15–20 pb. w ciągu ostatniego tygodnia. Pięciolatki były kwotowane w poniedziałek po południu po 5,55 proc., co jest najwyższym poziomem od ponad miesiąca. Z kolei rentowność obligacji DS1033 przebiła 5,75 proc.

Dane z przemysłu i rynku pracy, które zostały wczoraj opublikowane, wskazują na słabszy początek drugiego półrocza w krajowej gospodarce. Rentowności obligacji kontynuowały wzrosty, podążając za rynkami bazowymi. Testem dla lokalnego rynku będzie środowa aukcja sprzedaży planowana przez resort finansów. W piątek zapadają obligacje serii IZ0823 i na rynek napłyną niemal 4 mld zł. Według danych na koniec czerwca bieżącego roku głównymi posiadaczami tych papierów są krajowe fundusze inwestycyjne oraz firmy ubezpieczeniowe.