GPW w wąskim gronie „zielonych” parkietów

To, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać ten tydzień, będzie zależało tylko od banków centralnych z Fedem na czele.

Publikacja: 19.09.2022 21:00

Marcin Kiepas, analityk Tickmill

Marcin Kiepas, analityk Tickmill

Foto: MATERIAŁY PRASOWE

Nowy tydzień na globalnych rynkach akcji rozpoczął się od spadków. W zasadzie od kontynuacji zeszłotygodniowych spadków, gdy niespodziewanie nastroje inwestorów popsuły dane o wyższej od prognoz inflacji w USA, co ponownie wywołało falę obaw przed konsekwencjami agresywnych podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) i inne główne banki centralne.

Warto natomiast podkreślić, że spadki ominęły giełdę w Warszawie, która od początku poniedziałkowych notowań rosła, chociaż w ciągu sesji zmieniała się grupa spółek ciągnąca w górę indeksy. W efekcie GPW znalazła się wczoraj w wąskim gronie „zielonych” parkietów. To kolejny już w tym miesiącu taki pozytywny sygnał, który z nieco większym optymizmem pozwala spojrzeć na najbliższą przyszłość. Niemniej nikt nie powinien mieć złudzeń, że GPW będzie dalej korygować spadki, jeżeli globalne rynki akcji będą schodzić coraz niżej.

To, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać tydzień, będzie zależało już tylko od banków centralnych. To będzie zdecydowanie tydzień pod ich znakiem. Zwłaszcza jednego: amerykańskiego Fedu.

Zgodnie z rynkowymi prognozami w najbliższą środę stopy procentowe w USA kolejny raz zostaną podniesione o 75 pkt baz., do 3,00–3,25 proc. To jest pewne. Inna decyzja nie wchodzi w grę. Podwyżka o 100 pkt baz. byłaby zbyt dużym zaskoczeniem dla wszystkich, na co Fed nie może sobie pozwolić. A na ruch o 50 pkt baz. nie pozwala wysoka inflacja.

Sama podwyżka o 75 pkt baz. powinna być już w cenach. Zwłaszcza po ostatnich spadkach na giełdach. Stąd reakcja rynków akcji zależeć będzie głównie od tego, jakie nowe projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych opublikuje Fed, i co na konferencji prasowej powie Jerome Powell.

Rynek ma świadomość, że sygnały będą jastrzębie, ale i tak będzie liczył na jakieś optymistyczne przesłanie. To sprawia, że paradoksalnie w gąszczu sygnałów wysłanych przez Fed inwestorzy mogą wybrać właśnie te optymistyczne i na nie zareagować. Z tego obrazu natomiast rysuje się scenariusz, w którym giełdy są względnie słabe do posiedzenia Fedu, żeby następnie odbić w drugiej połowie tygodnia.

Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?
Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów