Spadek PKB w strefie euro osłabił wspólną walutę

Opublikowane w piątek dane o głębszym od prognoz spadku PKB w państwach strefy euro osłabiły wspólną walutę w stosunku do dolara i jena.

Publikacja: 15.05.2009 14:50

Gorsze od prognoz dane wywołały ponadto obawy inwestorów o kondycję globalnej gospodarki, co wsparło waluty krajów o niskich stopach procentowych, w tym zwłaszcza jena, który umocnił się do dwutygodniowego maksimum wobec euro i dwumiesięcznego wobec dolara.

Produkt Krajowy Brutto strefy euro skurczył się w pierwszym kwartale o 2,5 procent, licząc kwartał do kwartału i o 4,6 procent rok do roku, wynika ze wstępnych danych opublikowanych w piątek przez europejski instytut statystyczny Eurostat. Analitycy oczekiwali spadku PKB o 2,0 procent kwartał do kwartału i o 4,0 procent rok do roku.

Natomiast PKB Niemiec skurczył się w pierwszym kwartale o 3,8 procent kwartał do kwartału i 6,7 procent rok do roku. Spadek kwartał do kwartału był najsilniejszy od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Analitycy oczekiwali, że PKB kraju skurczył się o 3,0 procent kwartał do kwartału i 6,1 procent w skali roku.

Dodatkowo wspierać może jena fakt, iż japońscy inwestorzy w większym ostatnio stopniu inwestują w krajowe obligacje, zwłaszcza dlatego, iż spada atrakcyjność obligacji skarbu USA.

Wraz z euro traciły inne waluty krajów o wysokich stopach procentowych, takie jak dolar australijski, które zwyczajowo tracą, gdy na globalnych giełdach dominuje pesymizm i narasta awersja inwestorów do ryzykownych transakcji.

- Jesteśmy świadkami szerokiej korekty niedawnej zwyżki apetytu na ryzyko, a jen cieszy się dużą popularnością u inwestorów krótkoterminowych - powiedział strateg walutowy BNP Paribas, Ian Stannard.

O godzinie 13.30 euro wyceniano na 1,3559 dolara, a dolara na 95,02 jena wobec odpowiednio 1,3633 dolara i 95,87 jena na zamknięciu czwartkowego handlu w Nowym Jorku.

Wobec koszyka sześciu głównych walut świata dolar zyskiwał w skali dnia 0,21 procent.

Okiem eksperta
Fuzje banków w Europie. Polityka kontra rynek
Okiem eksperta
Nadeszły długo wyczekiwane umowy handlowe
Okiem eksperta
Rynki działają w pożyczonym czasie
Okiem eksperta
Piątek dał nadzieję, poniedziałek jej nie przekreślił
Okiem eksperta
Nadszedł czas energetyki
Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą