Spadek PKB w strefie euro osłabił wspólną walutę

Opublikowane w piątek dane o głębszym od prognoz spadku PKB w państwach strefy euro osłabiły wspólną walutę w stosunku do dolara i jena.

Publikacja: 15.05.2009 14:50

Gorsze od prognoz dane wywołały ponadto obawy inwestorów o kondycję globalnej gospodarki, co wsparło waluty krajów o niskich stopach procentowych, w tym zwłaszcza jena, który umocnił się do dwutygodniowego maksimum wobec euro i dwumiesięcznego wobec dolara.

Produkt Krajowy Brutto strefy euro skurczył się w pierwszym kwartale o 2,5 procent, licząc kwartał do kwartału i o 4,6 procent rok do roku, wynika ze wstępnych danych opublikowanych w piątek przez europejski instytut statystyczny Eurostat. Analitycy oczekiwali spadku PKB o 2,0 procent kwartał do kwartału i o 4,0 procent rok do roku.

Natomiast PKB Niemiec skurczył się w pierwszym kwartale o 3,8 procent kwartał do kwartału i 6,7 procent rok do roku. Spadek kwartał do kwartału był najsilniejszy od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Analitycy oczekiwali, że PKB kraju skurczył się o 3,0 procent kwartał do kwartału i 6,1 procent w skali roku.

Dodatkowo wspierać może jena fakt, iż japońscy inwestorzy w większym ostatnio stopniu inwestują w krajowe obligacje, zwłaszcza dlatego, iż spada atrakcyjność obligacji skarbu USA.

Wraz z euro traciły inne waluty krajów o wysokich stopach procentowych, takie jak dolar australijski, które zwyczajowo tracą, gdy na globalnych giełdach dominuje pesymizm i narasta awersja inwestorów do ryzykownych transakcji.

- Jesteśmy świadkami szerokiej korekty niedawnej zwyżki apetytu na ryzyko, a jen cieszy się dużą popularnością u inwestorów krótkoterminowych - powiedział strateg walutowy BNP Paribas, Ian Stannard.

O godzinie 13.30 euro wyceniano na 1,3559 dolara, a dolara na 95,02 jena wobec odpowiednio 1,3633 dolara i 95,87 jena na zamknięciu czwartkowego handlu w Nowym Jorku.

Wobec koszyka sześciu głównych walut świata dolar zyskiwał w skali dnia 0,21 procent.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum