FMCM: Decyzja FED nie zaskoczyła rynków

Publikacja: 25.06.2009 09:49

FMCM: Decyzja FED nie zaskoczyła rynków

Foto: FMCM

[b]Stopy nadal bliskie zeru[/b]

Komitet Rezerwy Federalnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy na niezmienionym poziomie tj. 0 – 0,25%. Kurs EUR/USD zareagował na tę decyzję spadkiem z poziomu 1,3992 do 1,3888, co prawdopodobnie spowodowane było brakiem jednoznacznej wypowiedzi na temat okresu przez jaki rekordowo niskie stopy zostaną utrzymane. Do godziny 8:20 kurs EUR/USD odrobił jednak silną stratę i wyniósł 1,3981. Spodziewane jest utrzymanie tendencji zwyżkowej.

[b]Złoty po decyzji RPP[/b]

Nasza waluta zyskuje dziś na delikatnie na wartości. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Aktualnie stopa referencyjna NBP wynosi 3,50%. Zdaniem członka RPP Andrzeja Sławińskiego cykl obniżek zbliża się jednak ku końcowi, albowiem poziom realnych stóp procentowych, najważniejszy dla polityki pieniężnej, jest już na bardzo niskim poziomie. O godzinie 8:27 kurs EUR/PLN wyniósł , wobec 4,5101 na koniec wczorajszego dnia, a kurs USD/PLN znalazł się na poziomie bliskim wczorajszemu zamknięciu tj. 3,2261.

[b]Na giełdach odbicie[/b]

Wczorajsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych należała do udanych. WIG20 przez całą sesję znajdował się powyżej wtorkowego zamknięcia. Tendencja wzrostowa ostatecznie doprowadziła indeks do poziomu 1864.43, co oznacza wzrost o ponad 26 punktów (+1.46%). Giełdy amerykańskie natomiast mimo wzrostowej sesji, w końcowej jej części wykazały tendencję spadkową, co wynikało z utrzymania przez FED dotychczasowych limitów na zakup toksycznych papierów. Ostatecznie indeks S&P500 zamknął się 0.65% wzrostem.

[b]Dynamika PKB w USA[/b]

Czwartek przyniesie nam kolejne istotne dane makro. Na początku, o godzinie 10:00, napłyną wiadomości z Polski. Poznamy wówczas wysokość stopy bezrobocia (rynek oczekuje jej spadku z 11% do 10,8%), a także dynamikę sprzedaży detalicznej, która według prognoz ma wynieść 0,8% r/r (poprzednio 1,0%). Następnie o 11:00 pojawią się dane o dynamice zamówień przemysłowych w Strefie Euro. Inwestorzy spodziewają się, że wyniesie ona -32,3% r/r, podczas gdy miesiąc temu wyniosła -26,9%. Ponadto na godzinę 14:30 zaplanowano publikację bardzo ważnych danych, czyli dynamiki wzrostu PKB w USA. Będzie to jej ostateczny odczyt, a rynek nie oczekuje żadnej rewizji (zatem powinna wynieść -5,7% r/r). O tej samej porze inwestorzy poznają jeszcze liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która ma wynieść 600 tys., czyli nieco mniej niż poprzednio.

Dariusz Pilich

FMC Management

[link=http://www.fmcm.pl]www.fmcm.pl[/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum