FMCM: Świat po wypowiedzi szefa FED

Publikacja: 26.06.2009 09:58

[b]Przesłuchanie Bena Bernanke w Kongresie[/b]

Wczoraj o godzinie 16:00 rozpoczęło się publiczne przesłuchanie szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke przed Kongresem USA. W swojej wypowiedzi skutecznie bronił się przed zarzutami rzekomych nacisków jakie miałby stosować na zarządzie Bank of America w sprawie zakupu będącego w kłopotach banku Merrill Lynch. Rynek pozytywnie odebrał tłumaczenie szefa FEDu, albowiem w ostatnim czasie uznawany jest on wśród amerykańskich bankierów za bohatera obecnego kryzysu. Kurs EUR/USD zareagował wzrostem z poziomu 1,3904 i o godzinie 8:20 dnia dzisiejszego znajdował wynosił 1,4046.

[b]Kończący się cykl obniżek[/b]

Wzmocnieniu naszej walucie sprzyjały wczoraj liczne wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. W opinii między innymi Andrzeja Sławińskiego poziom realnych stóp procentowych, mający decydujące znaczenie dla polityki pieniężnej jest już wyjątkowo niski. Dalszy cykl obniżek mógłby zatem doprowadzić do wymknięcia się inflacji spod kontroli. W efekcie kursy zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN mocno straciły wczorajszego dnia. Dziś rano o godzinie 8:30 wynosiły kolejno 4,4820 (wobec 4,5265 na koniec środy) i 3,1933 (wobec 3,2470 na początku czwartkowych notowań).

[b]Na giełdach optymizm[/b]

Mimo, iż wczorajsza sesja na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zakończyła się 0,6% spadkiem szerokiego indeksu WIG, to dziś możemy spodziewać się wzrostów. Wszystko za sprawą silnej zwyżki na giełdach amerykańskich, będącej wynikiem pozytywnej interpretacji przesłuchania Bena Bernanke. Indeks S&P500, uznawany za światowy barometr nastroju na rynkach kapitałowych, zakończył notowania na poziomie 920,3 punktów, co oznacza wzrost o 2,1%.

[b]Spokojny koniec tygodnia[/b]

Ostatni dzień tego tygodnia przyniesie inwestorom jedynie dwie publikacje makro z USA. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 14:30 i będzie to dynamika wydatków konsumpcyjnych. Rynek oczekuje jej poprawy z -0,1% m/m poprzednio do 0,4% obecnie. Ponadto na koniec sesji zaplanowano publikację danych o indeksie nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. W tym przypadku oczekiwania wskazują na nieznaczny wzrost indeksu z poziomu 68,7 pkt. do 69 pkt.

Dariusz Pilich

FMC Management

[link=http://www.fmcm.pl]www.fmcm.pl[/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum