RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Wczorajsze zamknięcie indeksów amerykańskich na delikatnym plusie, w kontekście okresu w jakim się znajdujemy preferuje wyraźnie stronę popytową. Blisko 0,5% wzrosty na dzień przed Świętem Dziękczynienia i krótszym handlem w piątek, bez presji i pokusy na realizację zysków karzą zakładać kontynuację zwyżek w przyszłym tygodniu. Z swego rodzaju mini przełomem były wydarzenia na rynku walutowym, gdzie rynek eurodolara po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy zdecydowanie wyszedł powyżej 1,50, żeby dotrzeć do 1,5144. Parytet 1:1 został sforsowany na parze USD/CHF, gdzie minimum przypadło na 0,9915. Arcyciekawie maluje się również obraz na rynku USD/YEN, gdzie jesteśmy świadkami historycznie niskich poziomów (86,28 najniższy poziom od 14 lat). Siła jena nie wynika z jej wewnętrznej wartości, a raczej jest pochodną słabości amerykańskiej waluty. Dlatego też Minister Finansów Japonii wyklucza jakąkolwiek interwencję mająca na celu osłabienie japońskiej waluty, nie widząc zasadności takiego posunięcia. Z drugiej jednak strony nie jest tajemnicą, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest mocno nastawiony na eksport, a silna rodzima waluta ciąży na jego wzroście i wywołuje trendy deflacyjne. O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5073 dolara. Sytuacja techniczna eurodolara: ostatnie godziny to nowe rekordy zarówno na tej parze jak i na rynku złota. Deprecjacja dolara względem euro sięgnęła poziomu 1,5143 i statystycznie są to najwyższe ceny od sierpnia 2008 roku! Odreagowanie od kolejnego oporu technicznego (1,5130 – 1,5140) widoczne w godzinach porannych jak na razie nie stwarza poważniejszych sygnałów technicznych do trwalszego umocnienia się dolara. O czymś poważniejszym w kierunku południowym mówić będzie można dopiero po trwałym spadku poniżej niedawnego silnego oporu, obecnie wsparcia 1,5050 – 1,5040. Kluczowe wsparcie to nadal okolice 1,4830 – 1,4800. Poranny obraz tej pary uzupełniony informacją o braku handlu w USA sprawia, że zakres dzisiejszych zmian ma szanse utrzymać się pomiędzy barierami 1,5050 i 1,5140.
RYNEK KRAJOWY Charakter wczorajszej sesji i towarzysząca jej aktywność inwestorów nie wymaga specjalnie komentarza. Neutralne, bo wokół zera zamknięcie WIG20 z obrotem bagatela 1 mld zł na szerokim rynku sprawiają wrażenie, jakby dzisiejsze amerykańskie Święto Dziękczynienia było również świętem polskim. Złoty po popołudniowym umocnieniu dnia wczorajszego, dzisiejszego poranka z nawiązka traci na wartości. Zważywszy na absencję Amerykanów należy spodziewać się obniżonej płynności na parach złotowych, co może przekuć się na podwyższoną zmienność. O godzinie 08.30 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,1115, a za dolara 2,7270 złotego.Sytuacja techniczna na rynku złotego: w ciągu ostatnich godzin zmieniała się głównie pod wpływem tracącego dolara na świecie. Na rynku pary USD/PLN doszło do naruszenia ostatnich minimów i czasowo kurs osunął się w rejon figury 2,7000. Poranne jednak odreagowanie z zasięgiem na 2,7270 sugeruje, że najbliższe godziny zbliżone mogą być do tego, co widzieliśmy w trakcie wczorajszego handlu – próba odreagowania silnie uzależniona od kierunku eurodolara. Najbliższy opór i jednocześnie sygnalna ewentualnych wyższych cen w perspektywie najbliższych sesji to rejon 2,7450 – 2,7500. Na rynku pary EUR/PLN po nocnym kolejnym ataku na rejon wsparcia – figury 4,1000 ceny powróciły do korekty. Mamy więc ruch zbliżony do wczorajszych porannych zmian. Z technicznego punktu widzenia i mając na uwadze dynamikę podbicia cen przyjąć można, że wchodzimy w okres zatrzymania aprecjacji i generowania sygnałów pro wzrostowych. Sygnałem technicznym potwierdzającym taki scenariusz byłby wzrost powyżej 4,1180.
Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]