Euro koryguje środowe wzrosty

Czwartkowe przedpołudnie upływa pod znakiem osłabienia euro w relacji do dolara, po tym jak wczoraj kurs EUR/USD zdecydowanie pokonał barierę podażową skupioną wokół 1,50 dolara, wspinając się do 1,5135 na koniec dnia

Publikacja: 26.11.2009 10:52

Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM

Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM

Foto: XTB

Dzisiejsze osunięcie kursu EUR/USD to reakcja na pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, wywołane spadkami cen akcji w Azji i Europie oraz informacjami o problemach Dubai Word (koncern ma problemy ze spłatą obligacji). W proces ten wpisują się spekulacje nt. interwencji Narodowego Banku Szwajcarii mającej na celu osłabienie franka w relacji do dolara (to pewne zaskoczenie, gdyż eksport do USA stanowi tylko 9,4 proc. całego szwajcarskiego eksportu, dlatego bardziej logiczna jest interwencja na EUR/CHF), w celu poprawy konkurencyjności gospodarki. Jak również wypowiedzi przedstawicieli japońskiego Ministerstwa Finansów o podjęciu działań osłabiających jena, jeżeli to będzie konieczne.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że perspektywa dalszego osłabienia dolara do euro, franka i jena będzie nasilać spekulacje odnośnie słownych i faktycznych interwencji walutowych. Również ze strony europejskich polityków. Nie jest też wykluczone, że słownie będzie interweniował Fed. Skokowe osłabienie „zielonego” jest niekorzystne dla amerykańskiej gospodarki.

Z punktu widzenia analizy technicznej dzisiejszy spadek EUR/USD jest tylko zwykłą korektą, po środowej silnej zwyżce, która wywindowała kurs z 1,4962 do dziennego maksimum na 1,5143 dolara, jednocześnie wyrywając tę parę z konsolidacji. Maksymalny zasięg korekty wyznacza połowa wczorajszej długiej białej świecy na wykresie dziennym, czyli poziom 1,5049 dolara. Dopóki euro pozostaje powyżej tej bariery, scenariuszem bazowym na najbliższe tygodnie jest wzrost w kierunku 1,60 dolara. W praktyce jego osiągnięcie będzie jednak bardzo trudne. Właśnie z uwagi na opisane wyżej interwencje.

Ewentualny powrót EUR/USD poniżej poziomu 1,50 dolara, co mogłoby nastąpić w przypadku załamania tendencji wzrostowej na giełdach i idącego z tym w parze załamania wzrostów na rynku surowcowym, zaneguje wygenerowany wczoraj sygnał kupna. W praktyce będzie to oznaczało sygnał sprzedaży. Będzie on tym silniejszy, im bardziej dynamiczny będzie powrót euro poniżej 1,50.

O godzinie 10:48 kurs EUR/USD testował poziom 1,5076 dolara.

Marcin R. Kiepas

[email protected]

X-Trade Brokers DM S.A.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych