W III kwartale br. polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,7 proc. rok do roku (dane niewyrównane sezonowo), wynika z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wstępnych szacunków. W II kwartale wzrost ten wyniósł 1,1 proc. Opublikowane dane są wyraźnie lepsze od rynkowych oczekiwań, które ukształtowały się na poziomie 1,3 proc. Nie jest wykluczone, że w IV kwartale wzrost gospodarczy sięgnie 2 proc., a nawet lekko ten poziom przekroczy.
PKB wyrównany sezonowo wzrósł w III kwartale o 0,5 proc. w relacji kwartał do kwartału oraz o 1 proc. rok do roku, po tym jak w poprzednim kwartale wzrost ten sięgnął odpowiednio 0,5 proc. i 1,3 proc. W tym samym okresie PKB dla strefy euro wzrósł o 0,4 proc. w relacji kwartalnej i spadł o 4,1 proc. w relacji rocznej, natomiast dla całej Unii Europejskiej wzrósł o 0,2 proc. i spadł o 4,3 proc.
Raport opublikowany przez GUS wywołał tylko chwilową pozytywną reakcję złotego. To pokazuje, że rynek być może liczył się z lepszymi od oficjalnych prognoz danymi. Na pewno natomiast świadczy to o tym, że notowania polskiej waluty pozostają funkcją nastrojów na globalnych rynkach finansowych oraz zmian kursu EUR/USD. I to te dwa czynniki zdecydują o tym w jakich nastrojach inwestorzy będą kończyć dzień.O godzinie 10:35 kurs USD/PLN testował poziom 2,7512 zł, a EUR/PLN 4,1390 zł.
Marcin R. Kiepas