Wtorek przynosi zdecydowaną poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Źródłem tej poprawy jest zapowiedź restrukturyzacji spłaty 26 mld dol. długu przez Dubai World. To w znaczący sposób ogranicza obawy związane z kłopotami tego funduszu ze spłatą obligacji, co mocno odczułyby europejskie instytucje finansowe (głównie brytyjskie).
Wzrost apetytu na ryzyko i idący z nim w parze wzrost kursu EUR/USD, zwiększa zainteresowanie globalnych inwestorów walutami naszego regionu. O godzinie 13:16 złoty zyskiwał po 3,6 gr do dolara i euro, za które trzeba było zapłacić odpowiednio 2,7356 zł i 4,1231 zł.
Proces aprecjacji polskiej waluty dodatkowo wspiera zaskakująco silny wzrost listopadowego indeksu PMI. Ten, obrazujący kondycję polskiego sektora produkcyjnego indeks, wzrósł do 52,4 z 48,8 pkt. w październiku. To najwyższy miesięczny skok w historii, pierwszy odczyt powyżej granicznego poziomu 50 pkt. do kwietnia 2008 roku oraz najwyższy odczyt od marca 2008 roku.
Jak w komentarzu do danych trafnie zauważa analityk HSBC, "wzrost wskaźnika PMI potwierdza koniec spadków, które dominowały w sektorze przemysłowym od ponad roku". Kierując się silną korelację PMI z roczną dynamiką produkcji przemysłowej w Polsce można nawet zaryzykować tezę, że na początku przyszłego roku wzrost produkcja przekroczy 10 proc.
[obrazek=http://www.xtb.pl/repository/komentarze/EUR_10.png]