Zapowiedź restrukturyzacji spłaty 26 mld dol. długu przez Dubai World zostało dobrze przyjęte przez inwestorów, przekładając się na wzrost awersji do ryzyka. Zyskały na tym waluty naszego regionu, którym dodatkowo pomogło osłabienie dolara w relacji do europejskich walut.

Umocnienie złotego dodatkowo wsparł zaskakująco dobry odczyt wskaźnika PMI dla Polski. W listopadzie wzrósł on do 52,4 z 48,8 pkt. w październiku. To najwyższy miesięczny skok w historii, pierwszy odczyt powyżej granicznego poziomu 50 pkt. do kwietnia 2008 roku oraz najwyższy odczyt od marca 2008 roku. Jak w komentarzu do danych trafnie zauważa analityk HSBC, wzrost ten „potwierdza koniec spadków, które dominowały w sektorze przemysłowym od ponad roku". Po poniedziałkowej publikacji danych nt. dynamiki polskiego PKB za III kwartał, to kolejny raport, poprawia postrzeganie polskiej gospodarki.

Dobry sentyment do złotego pozwala oczekiwać kontynuacji jego umocnienia również w środę. Szczególnie, gdyby jutrzejszy raport ADP zasygnalizował mniejszy spadek miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, niż prognozowane 175 tys.

Dzisiejsze umocnienie poprawia sytuację krótkoterminową złotego, nie wpływając na zmianę tej średnioterminowej. W średnim terminie w dalszym ciągu należy oczekiwać spadku kursu USD/PLN do 2,65 zł, a EUR/PLN w okolice 4 zł.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]