Notowania EUR/PLN początkowo zwyżkowały w okolice poziomu 3,8900, dzień zakończył się jednak w pobliżu wartości 3,8600. Wydaje się, iż inwestorzy oddzielili smutek związany tragedią od oceny jej realnego wpływu na główne instytucje administracji państwowej, w tym na Narodowy Bank Polski. Ciągłość władzy w kraju została zachowana, a dzięki jasnemu mechanizmowi sukcesji na poszczególnych stanowiskach zagrożenie trwałej destabilizacji jest niewielkie.
Dziś z Polski, ale również z głównych światowych gospodarek nie poznaliśmy żadnych istotnych danych makro, co ograniczało zmienność na krajowym rynku. Silniejszym spadkom podlegał dziś jednak kurs USD/PLN. Notowania tej pary walutowej zeszły w ciągu dnia do poziomu 2,8300, spadek ten miał miejsce na fali rosnącego eurodolara, który osiągnął swoje dzienne maksimum na poziomie 1,3700. Jakkolwiek później kurs pary EUR/USD zniżkował pod poziom 1,3600, jednak wciąż ma on potencjał do kontynuacji wzrostów. Na korzyść eurodolara działa przyjęcie planu wsparcia finansowego dla Grecji przez przedstawicieli Eurolandu oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Łączna wartość pakietu pomocowego może wynieść nawet 45 mld euro.
W najbliższych dniach ze światowych gospodarek poznamy sporo istotnych publikacji makro, m.in. produkcję przemysłową z Eurolandu i USA. Ponadto z amerykańskiej gospodarki poznamy również dane o sprzedaży detalicznej i nastrojach konsumentów.
[i]Sporządziła:
Joanna Pluta