W oczekiwaniu na dane zza oceanu

Publikacja: 04.06.2010 10:09

[srodtytul]Byki nadal pod presją[/srodtytul]

Wczorajszy dzień przyniósł kolejną próbę przełamania trendu spadkowego na głównej parze walutowej, jednak również tym razem to się nie udało. Po dotarciu do oporu na poziomie 1,2320 kurs EUR/USD zdecydowanie zawrócił i dziś rano znajduje się znów pod poziomem 1,22. W dużej mierze mogą być za to odpowiedzialne oczekiwania rynkowe co do dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Spodziewana jest wyraźna poprawa sytuacji w tym segmencie gospodarki, co wspiera dolara i powoduje, że inwestorzy nadal chętnie kupują tę walutę. Może się zatem okazać, że dzisiejsze publikacje będą miały większy wpływ na zachowanie par walutowych niż w ostatnich dniach, dlatego warto sprawdzić aktualne odczyty.

[srodtytul]Złoty pod wpływem zagranicy[/srodtytul]

Nieco słabiej wygląda dziś sytuacja również na polskiej walucie. Złoty pozostaje słaby zarówno wobec euro jak i dolara, przez co kurs EUR/PLN wynosi 4,1040, a USD/PLN 3,3675. Należy oczekiwać, że przebieg notowań złotego będzie w dalszym ciągu zależny od sytuacji na rynkach globalnych, a to oznacza, że istotne znaczenie mogą mieć dzisiejsze dane zza oceanu. Wczorajsze święto sprawiło, że brakowało jakichkolwiek ważnych wypowiedzi dotyczących naszej gospodarki, co tylko utwierdziło aktualne związanie złotego z zagranicznymi nastrojami.

[srodtytul]Rynek pracy w USA[/srodtytul]

Ostatni dzień tego tygodnia przyniesie inwestorom trzy istotne publikacje. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 11:00 i będzie dotyczyła ostatecznego odczytu dynamiki PKB za I kw. w Strefie Euro. Prognozy rynkowe wskazują, że wyniesie ona 0,5% r/r, czyli dokładnie tyle samo, co dane wstępne. Z kolei na godzinę 14:30 zaplanowano publikację danych z rynku pracy w USA, czyli zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia. W przypadku zmiany zatrudnienia spodziewany jest odczyt na poziomie 530 tys. (poprzednio 290 tys.), natomiast stopa bezrobocia ma spaść z 9,9% do 9,8%.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum