Złoty nieco mocniejszy, kluczowe nastroje

Wtorkowy poranek przynosi umocnienie złotego do głównych walut. O godzinie 10:40 kurs USD/PLN testował poziom 3,4703 zł, spadając o 1,8 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po spadku o 1,4 gr, testował poziom 4,1454 zł

Publikacja: 08.06.2010 12:01

Złoty nieco mocniejszy, kluczowe nastroje

Foto: XTB

Poranne umocnienie złotego, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych walut regionu, jest odpowiedzią na lekką poprawę nastrojów w reakcji na brak silnych spadków na azjatyckich parkietach po wczorajszej przecenie na Wall Street. Jak również, na optymizm prezentowany przez szefa Fed, w czasie nocnego wystąpienia. Ben Bernanke wyraził przekonanie, że amerykańskiej gospodarce nie grozi drugie dno. W jego opinii będzie ona w dalszym ciągu rozwijać się w umiarkowanym tempie. Nie zaszkodzą jej też europejskie problemy. Stwierdził też, że europejscy przywódcy są zdeterminowani, żeby uzdrowić sytuację w Strefie Euro.

Złotemu lekko pomaga też obserwowane dziś niewielkie wzrostowe odbicie na rynku EUR/USD. Jednocześnie jest to też największe zagrożenie dla niego. Para ta znajduje się bowiem w silnym trendzie spadkowym, którego celem jest strefa 1,16-1,17 dolara. Dlatego spadki są obecnie bardziej prawdopodobne niż wzrosty.

Nastroje na rynkach finansowych będą we wtorek podstawowym czynnikiem kształtującym notowania polskiej waluty (wpływ ten będzie moderowany zmianami kursu EUR/USD). Nastroje te mogą kształtować doniesienia z Węgier, gdzie dziś będzie miało miejsce wystąpienie premiera Orbana na forum parlamentu poświęcone sprawom gospodarczym oraz aukcja bonów skarbowych.

Potencjalnym czynnikiem determinującym nastroje na rynkach finansowych mogą też być publikowane w południe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. W kwietniu prognozuje się wzrost wyrównanej sezonowo produkcji o 0,8 proc. w relacji miesięcznej, po tym jak w marcu wzrost ten sięgnął 4 proc. Roczna dynamika produkcji w przypadku danych skorygowanych o liczbę dni roboczych prognozowana jest zaś na poziomie 12,5 proc. wobec 8,6 proc. w marcu.

Marcin R. Kiepas

[email protected]

X-Trade Brokers DM S.A.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum