Osłabienie dolara po decyzji Fed

Środowa sesja na rynku eurodolara przebiegała pod znakiem oczekiwania na decyzję FOMC ws. stóp procentowych oraz konferencję prasową z udziałem prezesa Fed B. Bernanke.

Aktualizacja: 25.02.2017 20:39 Publikacja: 28.04.2011 10:13

O godzinie 18:30 ogłoszona została decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w USA na dotychczasowym poziomie. Informacja ta spowodowała osłabienie dolara w relacji do euro, a ruch ten przybrał na sile po godzinie 20:15, kiedy to rozpoczęła się konferencja prasowa. B. Bernanke zapowiedział przeprowadzenia programu skupu aktywów zgodnie z planem do czerwca bieżącego roku. W obliczu przewidywanego słabszego tempa wzrostu gospodarki amerykańskiej w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku nie zasygnalizowano konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. Wprawdzie na padły żadne informacje w sprawie ewentualnej kolejnej odsłony programu stymulacyjnego, jednak potwierdzenie dotychczasowego kierunku polityki Fed stanowiło wystarczający impuls dla rynku do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty. Notowania EUR/USD wzrosły w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej do poziomu 1,4881. Niewiele już dzieli kurs głównej pary walutowej od istotnego psychologicznego poziomu 1,5000 i prawdopodobnie w kolejnych dniach eurodolar podejmie pierwsze próby pokonania tego oporu.

Dziś poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na godzinę 14:30 zaplanowany jest odczyt dynamiki PKB za I kw. bieżącego roku. Oczekuje się wyniku na poziomie 2 proc. w ujęciu zannualizowanym. O tej samej godzinie zostaną opublikowane również dane na temat liczby wniosków o zasiłek na bezrobotnych. Rynkowy konsensus zakłada wynik na poziomie 392 tys.

EUR/PLN rozpoczął dzisiejszą sesję na poziomie 3,9270 a USD/PLN na 2,6470. Notowania obu par walutowych na otwarciu znajdowały się pod wpływem wczorajszej decyzji Fed i komentarza B. Bernanke po decyzji. Dalsze utrzymywanie niskich stóp procentowych w USA będzie wspierać polską walutę. Dzisiejsza sesja na rynku krajowym, wobec braku jakichkolwiek znaczących publikacji makroekonomicznych w Polsce powinna przebiegać pod dyktando ruchów na rynkach bazowych. Aczkolwiek wczorajsza wypowiedź wiceministra finansów, iż resort będzie wymieniał na rynku środki unijne w bieżącym kwartale wpisuje się w trend umocnienia złotego. Pytanie jak długo rynek będzie reagowała na tego typu interwencje werbalne ? Póki co okazuje się to jednak skuteczną metodą. Technicznie EUR/PLN powinien dziś kontynuować umocnienie. Przebity został bowiem poziom 3,9340, który wcześniej był mocnym wsparciem – obecnie ten poziom stał się oporem który powinien wyznaczać dalszy kierunek na EUR/PLN. W perspektywie kilku dni najbliższych dni poziom 3,9390 za euro stanowi kluczowy opór.

Sporządzili:

Krzysztof Wołowicz

Michał Fronc

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum