Decyzja Moody’s osłabia euro

Podczas sesji w Stanach Zjednoczonych oraz Azji euro osłabiło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3127. Impulsem do spadków na eurodolarze była decyzja agencji Moody’s Investors Service o obniżeniu ocen wiarygodności kredytowej kilku państw strefy euro

Aktualizacja: 17.02.2017 05:36 Publikacja: 14.02.2012 09:42

Szymon Zajkowski

Szymon Zajkowski

Foto: TMS Brokers

Cięcie ratingu dotknęło między innymi Włochy i Portugalię o jeden poziom (odpowiednio do A2 i Ba1) oraz Hiszpanię o dwa poziomy do A1. Zaskoczeniem nie był sam fakt podjęcia takiej decyzji przez Moody's (wcześniej podobnego cięcia ratingów dokonały S&P i Fitch), a to, że została ona podjęta wczoraj, gdyż w ostatnich tygodniach agencja nie zapowiadała takiego kroku. Natomiast rating Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej został potwierdzony na poziomie „potrójnego A". Dziś czeka nas kilka ważnych odczytów danych makroekonomicznych. Poznamy inflację CPI w styczniu w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie spadnie ona poniżej poziomu 4 proc., zmierzając powoli do wyznaczonego przez BoE celu na poziomie 2 proc. Z Niemiec poznamy wartość indeksu instytutu ZEW w lutym. Po styczniowym największym skoku wartości w historii publikacji tego indeksu w tym miesiącu też oczekuje się znacznego przyrostu (z -21,6 do -12 pkt.). Ze Stanów Zjednoczonych wyjdą wyniki sprzedaży detalicznej w styczniu. Jak wynika z danych branżowych w styczniu Amerykanie nabyli ponad 14,1mln nowych samochodów. Poprzednio sprzedaż pojazdów na takim poziomie odnotowano w drugiej połowie 2009 roku, kiedy rynek motoryzacyjny odczuł krótkotrwały impuls w postaci programu cash for clunkers. W porównaniu z grudniem sprzedaż aut wzrosła o 4,8 proc. Co więcej, wysoką dynamikę w ujęciu rocznym odnotowała sprzedaż w amerykańskich sieciach handlowych. Dodatkowo średnia cena galona benzyny była w styczniu o wyższa niż w grudniu o ponad 2 proc.. Czynniki te sprawiają, że dosyć prawdopodobny staje się odczyt powyżej konsensusu, który zakłada wzrost o 0,6 proc. m/m. Dziś również dużo będzie się działo na rynku długu. Grecy sprzedawać będą 3- miesięczne bony skarbowe o wartości 1 mld EUR, Hiszpania 12- i 18- miesięczne bony o łącznej wartości 4,5- 5,5 mld EUR, a we Włoszech odbędzie się aukcja trzech serii obligacji zapadających w 2014, 2015 i 2017 roku o łącznej wartości 3,75- 6,00 mld EUR. Jednym z celów operacji LTRO przeprowadzonych przez ECB w grudniu i anonsowanych na koniec lutego jest skłonienie instytucji finansowe do carry trade na długu peryferyjnych państw strefy euro o terminie zapadalności do trzech lat. Choć w konsekwencji przetargi bonów skarbowych w mniejszym stopniu odzwierciedlają zaufanie inwestorów niż wyniki aukcji np. dziesięcioletnich obligacji, to ostatnie udane aukcje wskazują na stopniowy spadek awersji do ryzyka przejawiany przez inwestorów.

W ciągu nocy, po decyzji agencji Moody's złoty ponownie zaczął tracić. Nad ranem kurs EUR/PLN wynosi 4,1930, a USD/PLN 3,1890. W połączeniu z niepewnością wokół pomocy dla Grecji złoty może dalej ulegać deprecjacji. W stosunku do dolara dziś możliwe jest przebicie oporu na poziomie 3,2110, a w stosunku do euro 4,21. Kolejne ważne poziomy oporu to odpowiednio 3,25 i 4,23. Dziś poznamy roczną dynamikę podaży pieniądza M3 w styczniu. Po tym jak w grudniu dynamika wyniosła 12,4 proc. w styczniu spodziewamy się spowolnienia do 12 proc. Oznacza to spadek podaży pieniądza o 20 mld złotych w wartościach bezwzględnych w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Jest to zgodne z wzorcem sezonowym, który wskazuje na styczniowy spadek podaży po grudniowym znacznym przyroście. Ponadto w styczniu nie było dużych ofert prywatyzacyjnych, które mogłyby wpłynąć na poszczególne kategorie podaży pieniądza.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum