Wraz z wysokimi cenami ropy to główne zagrożenie dla słabego ożywienia gospodarczego w Europie. W ostatnim czasie rynki ignorowały to zagrożenie i negatywna reakcja na PMI też nie jest duża. Dziś analogiczne indeksy dla krajów strefy euro.
PMI mocno w dół
Indeks aktywności w chińskiej gospodarce obniżył się w marcu do 48,1 pkt. z 49,6 pkt. w styczniu i miał najniższą wartość od listopada (kiedy wyniósł 48 pkt.). Od czerwca ubiegłego roku tylko raz indeks przyjął wartość powyżej 50 pkt. Dane niepokojąc ponieważ potwierdzają wcześniejsze niepokojące sygnały z gospodarki Państwa Środka. Oznacza to ryzyko ożywienia dla strefy euro, które w dużym stopniu opiera się na eksporcie do Azji. Dodatkowo, słabnąca koniunktura w przemyśle zwiększa ryzyko ze strony rynku nieruchomości (o zagrożeniu z tej strony pisaliśmy w poniedziałek http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr190312.pdf). To naturalnie negatywna wiadomość dla rynków akcji, ale przede wszystkim surowców przemysłowych (w tym szczególnie m iedzi). Negatywnie reaguje też kurs pary AUDUSD.
Rośnie premia od hiszpańskiego długu
Podczas gdy nastroje na szerokim rynku są ogólnie dobre, rentowności hiszpańskich obligacji od początku miesiąca systematycznie rosną. Po części wynika to ze wzrostu „bazy", czyli rentowności niemieckich obligacji (ze względu na poprawę oczekiwań co do wzrostu), ale wczoraj znacząco wzrosła także premia za ryzyko. Dla 10-letnich papierów wynosi ona 338 bp i jest najwyższa od połowy lutego. Co ciekawe, kurs pary EURUSD oparł się w tym tygodniu presji spadkowej, widocznej wyraźnie choćby na AUDUSD.
Na wykresach:
AUDUSD, D1
– na parze AUDUSD nadal realizujemy strukturę spadkową i po cofnięciu w dniu wczorajszym obecnie testujemy ważne wsparcie na poziomie 1,0380. Jego przełamanie powinno skutkować znacznie większym cofnięciem – nawet w rejon 1,00. Słabe dane z Chin są argumentem za takim ruchem