Rajd byków w drugiej połowie czwartkowej sesji na Wall Street, uchronił amerykańskie indeksy od silnej przeceny, jakiej wcześniej doświadczyły europejskie giełdy (WIG20 -1,57%; DAX -1,77%; CAC40 -1,43%) istotnie poprawiając nastroje na rynkach globalnych. Parkiety w Azji w większości zakończyły piątkowe notowania na plusach. Wzrosty mają miejsce też na otwarciu sesji w Europie. Jednak nie tylko ten czwartkowy zwrot Wall Street będzie dziś determinował zachowanie rynków finansowych. Kluczowa będzie publikacja założeń budżetowych przez rząd Hiszpanii, ustalenia ministrów finansów strefy euro ws. EFSF i ESM oraz publikowane po południu dane z USA.
Hiszpański budżet
W piątek hiszpański premier Mariano Rajoy przedstawi budżet na 2012 rok. Głównym wyzwaniem będzie obniżenie deficytu budżetowego do 5,3% Produktu Krajowego Brutto (PKB) z 8,5% w 2011 roku, co ma być celem pośrednim do deklarowanego przez Rajoy'a obniżenia deficytu do docelowego poziomu 3% PKB już w 2013 roku. Żeby to osiągnąć rząd w Mardycie musi obciąć wydatki przynajmniej o 35 mld EUR. Z punktu widzenia rynków finansowych oszczędności rzędu 35 mld EUR to plan minimum, który w opinii wielu nie gwarantuje obniżenia deficytu do 5,3% PKB. Niższe cięcia zostaną odebrane jako niewystarczające, wywołują wyprzedaż hiszpańskich obligacji i zwiększając obawy o perspektyw tamtejszej gospodarki. Rynki mogą też obawiać się zbyt głębokich cięć, które tak jak w przypadku Grecji, negatywnie odbij ą się na wzroście gospodarczym.
Rentowność hiszpańskich obligacji 10-letnich od początku marca, gdy znalazła się poniżej 4,9%, systematycznie rośnie. Aktualnie kształtuje się na poziomie 5,47%. Każde zaniepokojenie związane z budżetem wywoła ich wyprzedaż, co następnie pociągnęłoby w dół wspólną walutę i europejskie giełdy.
Eurogrupa w Kopenhadze
Innym ważnym wydarzeniem piątku jest spotkanie ministrów finansów strefy euro w Kopenhadze. Przedmiotem rozpoczynającego się rano spotkania będzie funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Wczoraj agencja Reutera poinformowała, powołując się na szkic proponowanego komunikatu po spotkaniu, że zdolność pożyczkowa połączonych funduszy ratunkowych, tymczasowego EFSF i mającego go zastąpić ESM (razem będą działać przez rok), wyniesie 700 mld EUR. W nadzwyczajnych okolicznościach możliwe jest zwiększenie tej zdolności do 940 mld EUR. Będzie to jednak wymagało jednomyślnej decyzji rządów strefy euro.
Taka decyzja ministrów finansów strefy euro jest już w cenach. Każde odstępstwo w dół może być źródłem rozczarowania na rynkach finansowych, natomiast bezwarunkowe rozszerzenie zdolności pożyczkowych funduszy do 940 mld EUR byłoby dobrze przyjęte.