Aby stwierdzić, iż waluta w danym momencie jest droga lub tania, starają się oni określić kurs równowagi. W literaturze ekonomicznej nie występuje jednak spójna i powszechnie akceptowana definicja takiego kursu.
Spośród trzech najczęściej stosowanych metod ustalania tego kursu najbardziej popularna jest metoda wyznaczania kursu opartego o parytet siły nabywczej (PPP – ang. purchasing power parity). Rzadziej stosowane są metody oparte o fundamentalny kurs równowagi (FEER – ang. fundamental equilibrium exchange rate) lub behawioralny kurs równowagi (BEER – ang. behavioural equilibrium exchange rate).
Kurs oparty o PPP zakłada, iż ceny towarów podlegających wymianie handlowej (ang. tradable goods) w dwóch różnych krajach, wyrażone w jednej walucie muszą być sobie równe. Tak więc kurs nominalny zależy od poziomu cen w obu krajach, co oznacza, iż kurs realny jest stały. Należy jednak pamiętać, że zarówno w krótkim, jak i długim okresie badania empiryczne nie znajdują potwierdzenia dla teorii PPP. Wynika to z istnienia barier w handlu międzynarodowym, występowania dóbr nie podlegających wymianie handlowej oraz występowania kosztów transportu różnicujących ceny towarów. W efekcie koncepcja PPP jest często krytykowana jako mało przydatne narzędzie dla ustalania kursu równowagi. Jednak wobec braku lepszych instrumentów jest wciąż popularna, co wynika w dużym stopniu ze stosunkowo prostej metodologii i łatwej dostępności niezbędnych danych. Przy ustalaniu kursu równowagi używa się realnych efektywnych kursów równowagi, co oznacza konieczność uwzględnienia różnicy w dynamice cen między partnerami handlowymi. Ponieważ w ostatnim okresie poziom cen odzwierciedlany przez indeks cen konsumpcyjnych (CPI) nie do końca oddaje rzeczywistą skalę presji inflacyjnej w gospodarce, a równocześnie metodologia wyliczania wskaźnika CPI jest różna w poszczególnych krajach, nie wspominając o innym składzie koszyka inflacyjnego lepszym miernikiem poziomu cen może być indeks cen producentów (PPI).
W związku ze stosunkowo łatwą dostępnością danych w serwisie Bloomberg, dokonaliśmy analizy 9 najpopularniejszych walut w relacji do EUR i USD oraz EUR/USD i wyznaczonego dla nich kursu równowagi, opartego o parytet siły nabywczej, czyli PPP.
Zarówno parytet, jak i odchylenie kursu rzeczywistego od parytetu, liczone są przez Bloomberg przy zastosowaniu indeksu cen CPI i PPI.