Szwecja – pierwsze w historii ujemne stopy depozytowe
Jako pierwszy w historii, zabiegu redukcji stopy depozytowej do ujemnego poziomu dokonał w 2009 r. szwedzki bank centralny. Wtedy to stopa depozytowa w Szwecji została ustalona na ujemnym poziomie -0,25 proc. na okres jednego roku. Riksbank dokonał obniżki nominalnej stopy depozytowej, która określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w banku centralnym w lipcu 2009 r., i utrzymywał ją na tym poziomie do września 2010 r. Taka kontrowersyjna decyzja banku centralnego miała skłonić banki komercyjne do zwiększenia akcji kredytowej. Zobaczmy na przykładzie Szwecji, czy faktycznie akcja kredytowa wzrosła?
Szwedzki bank centralny zmianę stopy depozytowej uznał za jeden z możliwych do przyjęcia standardowych środków polityki pieniężnej. Ujemna stopa depozytowa stanowić miała zachętę dla banków do udziału w procesie dostrajania polityki pieniężnej (fine-tuning proces) oraz do pożyczania sobie nawzajem środków.
W comiesięcznym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej opublikowanym we wrześniu 2010 r., Riksbank stwierdza iż „spadek kredytów dla przedsiębiorstw, który odnotowano w 2009 r. wydaje się, że się zatrzymał". W efekcie dynamika kredytów dla sektora przedsiębiorstw zaczęła rosnąć. Otwartą kwestią pozostaje pytanie, czy stało się tak w wyniku przyspieszenia wzrostu gospodarczego, czy też to przyspieszenie było skutkiem wzrostu akcji kredytowej.
Dania – system oparty o sztywne powiązanie kursów
Bank Centralny Danii zdecydował się na obniżkę stopy depozytowej do poziomu -0,20 proc, w dniu 6 lipca br. Duński system monetarny opiera się o sztywne powiązanie kursu korony do euro. Kurs parytetu ustalony został na poziomie 746,7038 koron za 100 euro. Wartość korony musi znajdować się w ściśle określonym przedziale w relacji do euro. Przedział ten dopuszcza pasmo odchyleń na poziomie +/-2,25 proc.
W rzeczywistości wahania te są jeszcze mniejsze. W ostatnim okresie korona zaczęła jednak zyskiwać w stosunku do przyjętego kursu centralnego. Stąd decyzja banku centralnego o obniżce stóp procentowych. Na koniec czerwca br. wartość certyfikatów depozytowych, będących w posiadaniu duńskich instytucji finansowych, wyniosła 188,1 mld DKK, wobec całego bilansu banku centralnego na poziomie 576,3 mld DKK. Takiej wielkości środki są też obecnie ujemnie oprocentowane.
Przypadek Danii jest odmienny od przypadku Szwecji. Za decyzją banku centralnego stała inna motywacja, a na ocenę jej skutków jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie.