Zapiski z posiedzenia FOMC umocniły złotego do 3-miesiecznego maksimum względem dolara

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wzrost wartości złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,07 PLN za euro, 3,24 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,38 PLN względem franka szwajcarskiego

Aktualizacja: 13.02.2017 00:45 Publikacja: 23.08.2012 09:53

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Foto: DM BOŚ

Rentowności polskiego długu pozostają stabilne. Warto ponadto odnotować spadek rentowności 2-letnich obligacji do poziomu 4,12%.

Zgodnie z oczekiwaniami publikacja zapisków z sierpniowego posiedzenia FOMC znalazła odzwierciedlenie zarówno na szerokim rynku jak i na notowaniach złotego. Inwestorzy pozytywnie odnieśli się do "gołębiego tonu" protokołu sugerującego, iż FED może wkrótce zainicjować trzecią rundę luzowania ilościowego, jeśli sytuacja gospodarki USA znacznie się nie poprawi. Na rynkach w kilka minut po publikacji o godz. 20:00 przetoczyła się fala entuzjazmu wyrażona w wzrostach eurodolara (ponad 0,4%).

Inwestorzy nabywali ryzykowne aktywa (w tym złotego) zarówno w końcówce sesji amerykańskiej jak i większości obrotu w Azji. Reakcja na złotym nie była, aż tak dynamiczna jak na rynku EUR/USD głównie z uwagi na niską aktywność rynku krajowego w okresie wakacyjnym. Polska waluta pozostała względnie neutralna reagując w sposób „proporcjonalny" do zdarzeń na eurodolarze: o ile złoty znacząco nie zmienił swojej wartości wobec euro, to względem amerykańskiego dolara wyznaczył nowe ponad 3-miesieczne maksima (aktualne minima na parze USD/PLN to 3,2384 PLN – system Reutera)

W trakcie dzisiejszej sesji w kraju zaplanowana została publikacja (godz. 14:00) zapisek z ostatniego lipcowego posiedzenia RPP. Protokół z dyskusji powinien wskazać na ile realnie, w świetle mieszanych danych z polskiej gospodarki, przedstawia się scenariusz obniżenia stopy procentowej w kolejnych miesiącach. Zakładamy, iż Rada pozostawi stopy na aktualnym poziomie (4,75%), aż do końca roku, decydując się na pierwszą obniżkę dopiero w I kw. 2013r. Mało prawdopodobnym jest, aby dzisiejsza publikacja stanowiła znaczący impuls dla „wakacyjnego" handlu na złotym, jednak będzie ona niezwykle istotna z punktu widzenia fundamentalnego.

Podczas dzisiejszego obrotu złoty w ograniczonym zakresie podatny będzie na impulsy płynące z szerokiego rynku, na którym inwestorzy wyczekują już publikacji przemysłowych indeksów PMI dla gospodarek Strefy Euro. Ponadto warto zwrócić uwagę na aktualnie trwające rozmowy euro-decydentów (dzisiaj Merkel – Hollande). Od początku tygodnia inwestorzy „grali" głównie pod FOMC, niejako spychając na drugi plan powracające problemy związane z Grecją.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsza publikacja protokołu FOMC znalazła jedynie wytłumioną reakcję na notowaniach złotego wskazując, iż najprawdopodobniej będziemy w dalszym ciągu świadkami niskiej aktywności rynku w trakcie kolejnych tygodni. Z technicznego punktu widzenia polska waluta pozostaje wewnątrz 5-groszowej konsolidacji na notowaniach EUR/PLN, gdzie nawet wczorajsza, dynamiczna zwyżka kwotowań eurodolara doprowadziła jedynie do 1,5 groszowego umocnienia złotego.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych