Odrabianie strat na złotym, dane GUS w kalendarzu

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji i stabilizację wyceny w okolicach 4,15 PLN za euro. Polska waluta ponadto wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1565 PLN za euro, 3,2571 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4473 PLN względem franka szwajcarskiego

Aktualizacja: 14.02.2017 15:21 Publikacja: 19.11.2012 09:04

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Foto: DM BOŚ

Rentowności polskiego długu oscylują blisko 4,20% w przypadku obligacji 10-letnich.

Poprzedni tydzień na złotym przebiegał pod znakiem początkowej próby dalszego osłabienia wyceny polskiej waluty, a następnie odrobienia części strat z ostatnich 2-tygodni. Deprecjacja złotego w pierwszej części tygodnia była kontynuacją dyskontowania ostatniej decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych o 25pb. i zapowiedzeniu dalszego luzowania polityki monetarnej. Wypowiedzi przedstawicieli RPP opublikowane w poniedziałek skutecznie przypomniały inwestorom, iż presja na dalsze obniżki jest wyraźna. Od środy, jednak złoty korzystając z odbicia na eurodolarze odrobił część strat. Dodatkowo impuls korekcyjny na złotym wygenerowany został ze strefy istotnego oporu w okolicach 4,18 – 4,20 EUR/PLN, która historycznie pełniła znaczące ograniczenie przed dalszą deprecjacją złotego.

Aktualny tydzień powinien przynieść wykreowanie średnioterminowego trendu na złotym. Polska waluta w dużej mierze podatna będzie na nastroje kształtowane na kwotowaniach eurodolara, gdzie inwestorzy wyczekują rozwiązania sprawy kolejnej pomocy finansowej dla Grecji (20 listopada) oraz zbliżenia stanowisk w sprawię tzw. klifu fiskalnego w USA. Ponadto poznamy również szereg publikacji z rynku krajowego – w trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane (godz. 14:00) dot. zatrudnienia i wynagrodzenia za październik. O ile w przypadku wynagrodzenia oczekiwany jest wzrost o 2,4% r/r, to w segmencie zatrudnienia rynek oczekuje spadku wartości wskaźnika o -0,1% r/r. W przypadku ostatnich 3 publikacji z krajowego rynku pracy prognozy i finalne wartości oscylowały w okolicach 0% r/r. Jeżeli dzisiejszy odczyt przybierze wartość ujemną będzie to pierwsze takie wskazanie od marca 2010r. potwierdzając postępujące spowolnienie w polskiej gospodarce oraz zwiększając oczekiwania co do kolejnych cięć stopy procentowej w kolejnych miesiącach.

Z rynkowego punktu widzenia wzrostowe rozpoczęcie tygodnia na eurodolarze wspiera złotego, który próbuje kontynuować korektę w kierunku okolic 4,1370 EUR/PLN. Warto jednak pamiętać, iż świadkami podobnych prób byliśmy już w poprzednim tygodniu, a obszar poniżej 4,15 EUR/PLN traktowany był przez część rynku jako okazja do zajęcia pozycji przeciwko złotemu. Układ techniczny może ograniczać zwyżkę wyceny polskiej waluty w pierwszej fazie handlu, jednak w przypadku wyjścia eurodolara powyżej 1,2780 USD złoty powinien otrzymać wsparcie zza granicy, co pozwoliłoby kontynuować korektę w kierunku 4,1370 EUR/PLN.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy