Oczekiwania spłata LTRO przez banki z krajów północy Eurolandu oznacza, iż będzie się kurczył bilans ECB, co oznacza odwrotną tendencję w stosunku do działań podejmowanych przez Fed, Bank Japonii, czy wkrótce Bank Anglii, które zwiększają swoje QE i osłabiają waluty. Jak wynika z komunikatu podanego przez Europejski Bank Centralny, banki zwrócą 137 159 mld euro z udzielonych im 3-letnich pożyczek. Wśród spłacających będą głównie banki francuskie i niemieckie. Mimo, że oczekiwania były bardzo wysokie(100 mld - konsensus Reutersa), to kwota przekroczyła szacunki analityków. W konsekwencji na eurodolarze pojawiły się nowe maksima i taka tendencja powinna utrzymać się również w najbliższych sesjach. Tym bardziej, że z Europy napłynęły ostatnio wyśmienite dane makro, które są pożywką dla byków.
Ifo podobnie jak czwartkowe PMI okazało się wyższe od oczekiwań (104,2 wobec 103,0 oczekiwane i 102,4 w grudniu). Sygnały poprawy w niemieckim przemyśle obserwowane są od trzech miesięcy, Ifo wspiął się na poziom najwyższy od czerwca 2012. Po tym jak PKB Niemiec zanotowało spadek w 4kw, lepsze odczyty indeksów z niemieckiego przemysłu wskazują, że 1kw13 może być nieco lepszy. Niemiecki przemysł odczuwa ożywienie w Azji i poprawę w krajach peryferyjnych euro, gdzie PMI odbija się z bardzo niskich recesyjnych poziomów, ale inne kraje np. Francja i Belgia wciąż notują pogorszenie w przemyśle.
Umocnieniu „wspólnej waluty" pomaga bierność ze strony Mario Draghiego, który w sprawie umocnienia euro. Podczas ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu ECB skutecznie unikał wypowiedzi na ten temat. Komentarze i sygnały niezadowolenia z umocnienia euro padają ze strony niemieckich polityków, ale one niewiele zmieniają. Większe znaczenie mogłyby mieć wypowiedzi prezesa ECB, ale ten nie ma zbyt wielu narzędzi, aby przeciwdziałać umocnieniu euro.
Realizację strategii „risk on" pomaga także optymizm na giełdowych parkietach. W piątek, zwyżka na amerykańskim parkiecie pozwoliła indeksowi S&P500 odnotować pierwszy od listopada 2004 r. tak długi rajd (osiem sesji). Dzięki temu, udało się mu przy tym przebić poziom 1500 pkt, nie widziany na tym wskaźniku od 2007 r. Wśród przyczyn obserwowanego umocnienia wskaźników należy wymienić przede wszystkim lepsze od oczekiwań rezultaty kwartalne spółek. Dotychczas raporty kwartalne opublikowało 134 spółek z indeksu S&P500. Z tej grupy 69% spółek pochwaliło się zyskami wyższymi od prognoz. Jest to bardzo dobry wynik, który przekracza średnią liczoną od 1990 roku.
EUR/USD
Seria pozytywnych wiadomości doprowadziła do podsycenia apetytu na ryzyko na rynkach. Wzrost optymizmu zauważalny był szczególnie na rynku eurodolara, gdzie w trakcie ostatnich kilkunastu dziesięciu godzin handlu obserwowaliśmy aprecjację notowań pary walutowej. Taka tendencja powinna utrzymać się również w ciągu poniedziałkowej sesji, aczkolwiek dynamika wzrostu powinna zmaleć, zważywszy na silną strefę oporu w okolicy 1,3480, która będzie hamować aktywność byków na rynku. Przełamanie 1,3480 otworzy furtkę stronie popytowej do 1,3620.