Eurodolar kontynuuje wzrosty

Wczoraj kurs EUR/USD zwyżkował do 1,3296, poziomu ostatnio notowanego w czerwcu. W czasie sesji azjatyckiej eurodolar poruszał się w wąskim zakresie wahań, w którym nadal pozostaje

Aktualizacja: 11.02.2017 00:14 Publikacja: 26.07.2013 10:00

Aktualnie wartość EUR/USD to 1,3278. W czwartek na wykresie dziennym EUR/PLN utworzyła się świeca doji. W ciągu dnia notowania znacząco wzrosły osiągając szczyt na poziomie 4,2485. Późnym wieczorem złoty jednak wzmocnił się na tyle, że wrócił do wartości porannych. Dziś rano znajduje się w okolicach 4,23. USD/PLN po wczorajszych spadkach porusza się przy 3,1850.

Piątek nie obfituje w dane makroekonomiczne. Jedynym odczytem w kalendarzu jest indeks nastrojów konsumenckich z USA, który zostanie opublikowany o 15:55.  Przypomnijmy, że mimo dość małej próby (zaledwie 500 osób) wskaźnik ten jest uznawany za jeden z najważniejszych jeżeli chodzi o koniunkturę konsumencką w amerykańskiej gospodarce, w której spożycie indywidualne stanowi ok. 70 proc. PKB (dane Banku Światowego). Wstępna wartość indeksu sprzed dwóch tygodni była nieco gorsza od poprzedniego odczytu (84,1 pkt.) i konsensusu rynkowego (85 pkt.). Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnim kwartale indeks znajdował się na poziomach nienotowanych od 2007 r.  Ważną częścią indeksu Michigan jest składowa odpowiadająca za oczekiwania. Stanowi ona dobry predyktor przyszłych wydatków konsumenckich. Dane na bazie których tworzony jest indeks zbierane są nawet do 1-2 dni przed datą publikacji, co sprawia, że dobrze oddaje on aktualne nastroje. Mała liczba odczytów makro połączona z wyczekiwaniem na wydarzenia przyszłego tygodnia może skutkować niewielką zmiennością na rynkach walutowych. Wyczekiwane posiedzenie FOMC najprawdopodobniej da wskazówki dotyczące decyzji w sprawie ograniczenia skali programu skupu aktywów (obecnie 85 mld. dolarów miesięcznie).

Sporządzili:

Marcin Pietrzak

Piotr Trautsolt

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze