Brak płatności przez Grecję czerwcowej raty zadłużenia w MFW w wysokości 1,6 mln euro, wyniki referendum w tym kraju czy ostatnio obserwowane ostre spadki na chińskich giełdach spowodowały ucieczkę funduszy do instrumentów uznawanych powszechnie za bezpieczne przystanie dla kapitału.
W wyniku tych działań obserwowaliśmy w tym tygodniu znaczne umocnienie notowań obligacji rządów USA, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Poziomy rentowności tych papierów kształtują się obecnie na poziomach najniższych od 2 czerwca. Dziesięcioletnie obligacje rządu USA kwotowane były w środę przy rentowności 2,22 proc., podczas gdy niemieckie bundy notowane były tego samego dnia nawet przy poziomie 0,67 proc. W przypadku obligacji brytyjskich rentowność obniżyła się w środę nawet do 1,9 proc. Znaczący spadek rentowności możemy również zauważyć na dziesięcioletnich chińskich obligacjach skarbowych – od ostatniego piątku spadła ona z 3,64 proc. do 3,44 proc. odnotowanego w środę, co oznacza powrót do poziomów z końca maja.
Bieżące wydarzenia oraz publikowane na świecie dane mogą wpłynąć na dalsze decyzje członków FOMC w zakresie stóp procentowych. Obniżka całorocznej prognozy PKB dla gospodarki USA może świadczyć o konieczności podtrzymania gołębiego nastawienia oraz niższym prawdopodobieństwie wrześniowej podwyżki stóp procentowych.