Niemcy: Wstępne odczyty inflacji HICP z poszczególnych landów wskazują, że zbiorczy odczyt, który poznamy o godz. 14:00 będzie powyżej 0,1 proc. r/r (mediana oczekiwań Thomson Reuters). Tymczasem za nami dane nt. bezrobocia, które w lipcu było zgodne z oczekiwaniami (stopa wyniosła 6,4 proc.) Eurostrefa: Opublikowane o godz. 11:00 indeksy nastrojów gospodarczych za lipiec, okazały się nieco lepsze od oczekiwań – główny wskaźnik wzrósł do 104 pkt. z 103,5 pkt. przy oczekiwanym spadku do 103,3 pkt.
Naszym zdaniem: Nieco wyższe odczyty inflacyjne z niemieckich landów zwiększają prawdopodobieństwo, że jutrzejszy odczyt inflacji HICP dla całej strefy euro nie będzie gorszy od szacowanych 0,2 proc. r/r. Niemniej euro raczej pozostanie w średnioterminowym trendzie spadkowym. I nie chodzi tu tylko o wątek przedterminowych wyborów parlamentarnych w Grecji na jesieni, który za kilka tygodni będzie miał większe znaczenie (szerzej pisaliśmy o tym we wczorajszym raporcie popołudniowym).
Na wykresie koszyka BOSSA EUR widać, że oddala się perspektywa złamania oporu 113,45 pkt, a rośnie prawdopodobieństwo powrotu do układu spadkowego.
DOLAR (USD)
FED zgodnie z oczekiwaniami utrzymał parametry polityki pieniężnej. W treści komunikatu pojawiły się jednak pewne zmiany – poprawiła się ocena sytuacji na rynku pracy (odnotowano „solidny" wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia). Tym samym zdaniem FED podwyżka stóp w przyszłości nastąpi w sytuacji pojawienia się „dalszej, lekkiej poprawy na rynku pracy". Do tej pory wskazywano na potrzebę „dalszej poprawy na rynku pracy". W kwestii oceny perspektyw inflacyjnych z komunikatu usunięto fragment nt. stabilizacji cen energii, co jednak nie jest żadnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę ostatni spadek notowań ropy. Ogólna ocena perspektyw dla inflacji i wzrostu gospodarki pozostała taka, jaka była w czerwcowym komunikacie