EURO (EUR)
Grecki minister finansów przyznał po spotkaniu z przedstawicielami MFW, Komisji Europejskiej, ECB, a także ESM (Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego), że jest dużym optymistą, co do szans na zawarcie porozumienia dotyczącego trzeciego programu pomocowego na kwotę 86 mld EUR jeszcze w tym tygodniu. Pojawiają się spekulacje, że wstępna wersja może zostać podpisana już jutro, a Eurogrupa mogłaby zebrać się w tej sprawie 14 sierpnia. Grecy liczą na to, że pierwsza rata zostanie przekazana przed 20 sierpnia, kiedy to przypada 3,5 mld EUR płatności wobec ECB.
Indeks nastrojów analityków Sentix nieoczekiwanie spadł w sierpniu do 18,4 pkt. z 18,5 pkt. w lipcu (spodziewano się 20 pkt.).
Naszym zdaniem:
W przypadku Grecji wiele rzeczy rozbija się o tzw. szczegóły. Nadal nie wiadomo jaki będzie udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w programie – wcześniej przedstawiciele tej instytucji wyrażali spore obiekcje odnośnie kształtu reform i ich powodzenia (byli też za darowaniem Grekom sporej części zadłużenia). Otwarta pozostaje też kwestia legislacyjna – akceptacji ustaleń przez niemiecki Bundestag (będzie trudniej, jeżeli MFW spasuje, a Niemcy będą musieli wziąć większy ciężar na siebie?), a także przyjęcia kolejnych reformatorskich ustaw przez grecki parlament (w Syrizie rysuje się podział, a wsparcie daje opozycyjna Nowa Demokracja).
Reasumując, greckie kwestie mogą mieć ograniczony wpływ na notowania euro w tym tygodniu, ale nie można o nich zapominać. W kwestii odczytów makro – za nami gorszy Sentix, co pokazuje gorszy sentyment analityków, chociaż warto będzie go zestawić z jutrzejszym odczytem niemieckiego ZEW (rynek spodziewa się odbicia do 32 pkt. z 29,7 pkt.). Poza tym w środę ważne dane nt. czerwcowej produkcji przemysłowej w strefie euro, w czwartek końcowe dane nt. lipcowej inflacji, ale kluczowy będzie piątek ze wstępnymi odczytami PKB za II kwartał.