Dewaluacja, oficjalnie nazwana „jednorazową korektą kursu", wyniosła niemal 2% i tym samym była rekordowa. Doprowadziła ona wartość chińskiej waluty do najniższego poziomu względem USD od 3 lat.
Naszym zdaniem: Decyzja Ludowego Banku Chin była najprawdopodobniej odpowiedzią na weekendowe dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego w lipcu. Wśród sobotnich odczytów szczególnie rozczarowała bowiem dynamika eksportu (spadek o 8,3% rdr wobec oczekiwań spadku o 1% rdr), a – jak wiadomo – im silniejsza waluta danego kraju, tym mniej opłacalny jest eksport.
Chociaż chińskie władze zaznaczyły, że dewaluacja wynika jedynie ze zmiany sposobu ustalania kursu, to międzynarodowi eksperci doszukują się w dzisiejszej decyzji drugiego dna. Dewaluacja juana może bowiem sygnalizować obawy władz Chin o sytuację w krajowej gospodarce – a także przyznanie się do porażki dotychczasowej polityki, stawiającej na wzrost popytu wewnętrznego poprzez sztuczne podtrzymywanie wartości juana na wysokim poziomie. W tym kontekście nie jest wcale tak oczywiste, że dewaluacja juana faktycznie będzie jednorazowa.
Dzisiejszy ruch umocnił amerykańskiego dolara, ale tylko na chwilę. Obecnie na wykresie US Dollar Index z powrotem widać presję podaży.
? Przedstawiciele greckich władz ogłosili porozumienie w sprawie trzeciego wielomiliardowego pakietu ratunkowego dla tego kraju. Oficjalnej informacji na temat wielkości finansowania nie podano, aczkolwiek wiadomo, że negocjowano w sprawie pakietu o wartości nawet 86 mld EUR. Porozumienie zakłada tegoroczny deficyt budżetowy na poziomie 0,25% PKB, a w kolejnych latach – nadwyżki budżetowe wynoszące kolejno 0,5% PKB w 2016 r., 1,75% PKB w 2017 r. oraz 3,5% PKB w 2018 r.