Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:05 Publikacja: 12.09.2015 06:00
Tomasz Regulski, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
O tym, czy ruch ten zostanie utrzymany, prawdopodobnie zadecyduje publikowany w czwartek komunikat po posiedzeniu SNB. W tym dniu skumulują się najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne przyszłego tygodnia. Oprócz posiedzenia SNB w czwartek dobiegnie również końca wyczekiwane przez inwestorów spotkanie amerykańskich władz monetarnych. W ostatnich dniach oczekiwania uczestników rynku na to, że Fed już 17 września podniesie stopę funduszy federalnych, spadły, co przybliżyło notowania pary EUR/USD do poziomu 1,13. Prawdopodobieństwo takiego kroku oceniane jest obecnie ponownie poniżej 30 proc. Oznacza to, że brak obniżki i jednoznacznej zapowiedzi tego, że nastąpi ona na kolejnym posiedzeniu Fedu, prawdopodobnie nie przyniesie silnej reakcji eurodolara. Jego zwyżka nie powinna sięgnąć dalej niż pasma 1,14–1,15. Z o wiele większym ruchem mielibyśmy do czynienia, jeśli spełniłby się mniej prawdopodobny scenariusz zacieśnienia polityki pieniężnej w USA. Wtedy wartość euro względem dolara mogłaby zejść w perspektywie kilku dni nawet poniżej 1,10. Dla pary EUR/PLN ewentualny łagodny ton Fedu będzie zapewne oznaczał wybicie dołem z kilkunastodniowego kanału wahań i ruch przynajmniej do 4,18. W przypadku jastrzębich sygnałów z USA może nastąpić test oporu na 4,26.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas