Spokojne otwarcie złotego

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi lekkie osłabienie złotego w ślad za mocniejszym dolarem.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:44 Publikacja: 21.09.2015 09:57

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2068 PLN za euro, 3,7189 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8340 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7700 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu spadły do 2,906% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje nie przyniosły większych zmian na wycenie polskiej waluty (poza podbiciem zmienności na USD/PLN) nawet pomimo zeszłotygodniowej decyzji FED. Brak podwyżki stóp procentowych w USA, co teoretycznie powinno stanowić czynnik wspierający wyceny walut EM, nie przyniósł wzmożonego popytu na rynku PLN. Częściowo wydarzenia te tłumaczyć można argumentem, iż FOMC wstrzymał się z podwyżkami z uwagi na niepewność związaną z globalnym wzrostem oraz stanem gospodarki w USA. Równocześnie, zgodnie ze słowami J. Williamsa, FED i tak najprawdopodobniej zdecyduje się na podwyżki jeszcze w tym roku. W konsekwencji waluty EM jak i PLN pozostają niejako w strefie niepewności, co w połączeniu z lokalnymi problemami politycznymi prawdopodobniej utrzyma zmienność w ograniczonym zakresie. Pewnym czynnikiem ryzyka dla globalnego poziomu awersji do ryzyka na rynkach stanowiły weekendowe wybory parlamentarne w Grecji – ostatecznie jednak zwycięstwo Syrizy traktowane jest wstępnie jako umocnienie mandatu Tsiprasa do przeprowadzenia Hellady przez pakiet reform. W kraju natomiast obserwujemy wyczekiwanie na jesienne wybory parlamentarne, co wiąże się z tzw. festiwalem obietnic wyborczych, w większości stanowiących zapowiedź potencjalnego rozluźnienia fiskalnego w przyszłości.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. NBP poda jedynie dane dot. płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych w sierpniu. Również szeroki kalendarz makro nie sygnalizuje dziś podwyższonej zmienności, gdzie warto m.in. zwrócić uwagę na wystąpienie P. Preat'a z EBC, który sugerował niedawno gotowość instytucji do zmodyfikowania trwającego programu QE.

Z rynkowego punktu widzenia pary powiązane z PLN pozostają stabilne, jednak wyższe otwarcia tygodnia na zestawieniach x/PLN wskazują na potencjalną próbę rozegrania słabszej polskiej waluty. W dużej mierze scenariusz ten zależeć będzie jednak od zachowania eurodolara i ewentualnej korekty niższego piątkowego zamknięcia na EUR/USD.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze