Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:52 Publikacja: 23.09.2015 06:00
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Foto: Archiwum
Ważniejszy jednak wydaje się fakt, iż ostatnie dni handlu przynoszą mnogość komentarzy ze strony przedstawicieli FOMC potwierdzających scenariusz podwyżek stóp w USA przed końcem roku. Fakt ten był jednym z głównych czynników, które doprowadziły do dynamicznej zniżki kwotowań głównej pary walutowej od początku tygodnia. Innym z czynników, które ciążyły na wycenie wspólnej waluty, był fakt pojawienia się spekulacji (po wywiadzie P. Praeta) co do poszerzenia programu QE w wykonaniu EBC. Główny jego ekonomista zwrócił uwagę na możliwe zwiększenie stymulacji w celu przeciwdziałania spirali deflacyjnej w strefie euro. W konsekwencji obserwujemy więc potencjalny wzrost różnic w zakresie polityki monetarnej pomiędzy instytucjami, co bezpośrednio działa na korzyść amerykańskiej waluty. W przypadku złotego obserwujemy relatywną stabilizację kwotowań, pomimo wtorkowej lekkiej zniżki na bazie mocniejszego dolara. Lokalnie trudno jest wskazać na realny wpływ tzw. ryzyka politycznego mogącego warunkować słabsze zachowanie PLN na tle koszyka walut regionu. Należy jednak pamiętać, że propozycje ugrupowań wiodących w sondażach oznaczałyby mocne rozluźnienie fiskalne w kolejnych kwartałach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas